Indie chce vyrábět bionaftu pomocí použitého kuchyňského oleje. Chybí jí ale funkční systém odběru

Použitý kuchyňský olej má indické vládě pomoci vyřešit vysokou závislost země na dovozu energie. Vláda proto nedávno ohlásila program výroby bionafty pro motorová vozidla právě z této suroviny. Na možnosti rychlého rozšíření produkce se však odborníci dívají skepticky, napsala na svém webu německá rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle.

Dillí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kuchyňský olej (ilustrační foto)

Indie patří k největším spotřebitelům oleje na vaření. (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Indie je třetím největším spotřebitelem ropy na světě a spotřebu paliv pokrývá dovozem z 80 procent. V zemi se nacházejí některá z nejvíce znečištěných měst na světě.

Plán počítá s tím, že tři přední státní ropné společnosti – Indian Oil, Bharat Petroleum a Hindustan Petroleum – budou po příští tři roky vykupovat celou indickou produkci bionafty získané z použitého kuchyňského oleje. V prvním roce budou platit 51 rupií (16,6 Kč), ve druhém roce se cena zvýší na 52,7 rupií a ve třetím pak 54,5 rupií. V prvním roce bude daně a náklady na dopravu hradit stát.

3:01

‚Už dost pesimismu.‘ Finsko chce být do roku 2035 klimaticky neutrální, pomůže i energie z jádra

Číst článek

Vláda doufá, že díky zaručenému příjmu program podpoří výrobu bionafty ve stávajících závodech, které se této produkci věnují, a že další firmy bude k této produkci stimulovat. Podle odhadů indického státního úřadu pro potravinovou bezpečnost (FSSAI) má Indie potenciál do roku 2022 převést na bionaftu 2,2 miliardy litrů v kuchyni použitého oleje.

Indie patří k největším spotřebitelům oleje na vaření. V současné době ho země spotřebuje zhruba 23 milionů tun ročně, přičemž téměř 40 procent z toho je využíváno komerčně, například v restauracích a v potravinářském průmyslu. Do roku 2030 má roční spotřeba překročit 34 milionů tun.

Problém se sběrem

Většina v kuchyních použitého oleje se v současné době buď vyhazuje neekologickým způsobem, nebo se dostává zpět do potravinového řetězce prostřednictvím pouličních prodejců a menších restaurací.

Odborníci si však od vládního programu rychlé zvýšení výroby bionafty z tohoto materiálu neslibují. Společnost Synergy Teletech, která v tomto oboru působí, sdělila Deutsche Welle, že Indii chybí systém pro řádný sběr použitého kuchyňského oleje.

Ropa stojí nejméně za poslední půlrok, může za to i obchodní válka mezi Čínou a USA

Číst článek

Podle pravidel by například měl být olej s více než 25 procenty nečistot zlikvidován, protože je pro spotřebu nebezpečný. Kontrolní systém ale prakticky neexistuje. Pro velké restaurace a hotely je odprodej oleje stánkovým prodejcům výhodnější, než aby ho dodávaly firmám s bionaftou.

Bionaftu lze vyrábět i z jiných zdrojů, jako jsou například zbytky palmového oleje, které mohou být někdy levnější než kuchyňský olej, a jsou snadno dostupné. Firmy se tak mohou rozhodnout pro tyto méně nákladné zdroje, pokud se jim využití oleje z kuchyní bude zdát drahé. K tomu přistupují provozní problémy, jako je logistika.

„Brzy bude zahájena celonárodní informační kampaň zaměřená jak na spotřebitele, tak na provozovatele potravinářských podniků. Pokud jde o infrastrukturu, potřebujeme více čistících, sběrných a zpracovatelských jednotek, abychom tento proces rozšířili,“ uvedl FSSAI.

V současné době v Indii působí 26 soukromých závodů na výrobu bionafty. Pokud vládní program uspěje, země by podle indického sdružení pro bionaftu mohla šetřit ročně až 180 miliard rupií (přes 58 miliard Kč) a měla by největší systém sběru použitého kuchyňského oleje na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme