Ministerstvo financí: Z rozpočtu je letos placeno 453 tisíc zaměstnanců, nejvíce je učitelů
Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají letos 453 400 lidí, což je oproti loňskému roku nárůst o zhruba 8000. Nejvíce je učitelů, a to 167 tisíc. Nepedagogických pracovníků ve školství je zhruba 64 tisíc. Následují příslušníci ozbrojených složek, jako jsou policie, vězeňská služba nebo celníci, kterých je 55 tisíc. Vojáků je necelých 25 tisíc. Vyplývá to z informační brožury ministerstva financí.
Jde o počet míst, na která mají jednotlivá ministerstva v rozpočtu vyčleněny peníze. Všechna místa ale nemusí být obsazena. Například v případě ministerstva školství se proti loňskému roku podle publikace počet rozpočtovaných míst zvýšil o 6132.
V případě ministerstva spravedlnosti nebo ministerstva vnitra je to zhruba o 600. Naopak pokles míst meziročně zaznamenaly Úřad vlády nebo ministerstvo zemědělství.
Na platy by přitom z letošního rozpočtu bez peněz z EU mělo jít včetně příslušenství zhruba 251,4 miliardy korun, tedy 18 procent všech výdajů.
Sněmovna schválila rozpočet na rok 2018, schodek bude 50 miliard korun
Číst článek
Ministerstvo v publikaci Státní rozpočet v kostce také uvádí, že by letos ke konci roku státní dluh mohl být mírně vyšší než loni. „V roce 2017 dosáhla výše státního dluhu 1624,7 miliardy korun (32,2 procenta HDP). V roce 2018 je odhadovaná výše 31,4 procenta HDP, tj. maximálně na úrovni 1663,9 miliardy Kč,“ uvádí brožura.
Publikace také v rámci příjmů rozpočtu upozorňuje, že v rámci aktuálního srovnání zemí OECD na základě dat z roku 2016 má Česká republika druhé nejvyšší odvody ze strany zaměstnavatele na sociální a zdravotní zabezpečení, a to 34 procent. Vyšší odvody, 36,6 procenta, má jen Francie.
Státní rozpočet v kostce
Informační brožura popisuje hlavní funkce státního rozpočtu, jeho charakteristiky, proces jeho přípravy a přináší konkrétní informace k rozpočtu na letošní rok. Představuje českou verzi Rozpočtu pro občany (Citizens Budget), jehož publikování doporučuje řada mezinárodních organizací jako je Světová banka, OECD nebo International Budget Partnership.
Na letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 50 miliard korun. Celkové výdaje rozpočtu by měly činit 1,3364 bilionu korun a příjmy 1,314 bilionu korun. Ministerstvo financí dále v materiálu uvádí, že podle střednědobých výdajových rámců by měl schodek rozpočtu být 50 miliard korun i v dalších letech.