Za rok 2024 evidují pobočky Úřadu práce 832 slovních a fyzických útoků. Úřad digitalizuje, ale i kvůli bezpečnosti zavírá některé pobočky. Na zbývajících posiluje bezpečnost a spolupracuje s policií.
„Cílem není služby úřadu omezovat, ale naopak zkvalitnit a posílit tam, kde je to skutečně potřeba,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel úřadu Daniel Krištof.
„Nemůže jít o plošné přidávání, protože na to státní rozpočet ani tento rok, ani ten příští nemá,“ míní pro Český rozhlas Plus exministr financí Ivan Pilný (dříve ANO).
„Hlavní priorita vlády je dostat rozpočet aspoň pod Maastrichtská kritéria. V tuto chvíli určitě tam peníze nejsou bez toho, že by se nedodržely rozpočtové sliby,“ míní Holub.
Odbory podle dřívějších informací trvají na zvýšení platových tarifů od září o 15 procent. Celkem by mělo podle údajů ministerstva práce pro stát a veřejný sektor pracovat asi 846 300 lidí.
Vláda chce o navýšení rozpočtu jednat až v půli roku, řekl po jednání novinářům předseda školských odborů František Dobšík. Ten zároveň nechce komentovat, jak výsledek jednání ovlivní případné stávce
Pět amerických států zakázalo vládním zaměstnancům používat na služebních přístrojích aplikaci TikTok. Obávají se úniku informací do Číny. Majitel aplikace firma ByteDance ale trvdí, že nic nehrozí.
Ministerstvo financí neposlalo úřadům dostatek peněz na vyšší platy zaměstnanců, které se měly zvýšit od září, píše ekonomický deník E15. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Kabinet Petra Fialy (ODS) rozhodl, že v procentech přidá jen zdravotníkům a pedagogickým pracovníkům. Původní návrh počítal s výdaji 12,5 miliardy korun, stát si to ale podle vlády nemůže dovolit.
„Jde o zaměstnance státní správy, úředních správních úřadů, policie, hasičského sboru, armády, vězeňské služby a fakultních nemocnic,“ uvádí náměstek ministra vnitra Petr Hůrka.
„Můžeme rozhodnout o organizacích a institucích, které máme v kompetenci. To znamená, že jsou to všichni policisté, vojáci, hasiči a samozřejmě zdravotníci,“ sdělil premiér.
Státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od 1. ledna letošního roku dostanou dva dny volna navíc. Informoval o tom po pátečním jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO).
Aby se neřeklo, že vláda jen utrácí, zavelel premiér k šetření. Nebudou se zvyšovat platy státních zaměstnanců, ačkoliv se za epidemie vedle zdravotníků, učitelů nebo policistů zapotili i úředníci.
Do konce letošního roku opustí pražský magistrát sedm procent ze současných 2300 zaměstnanců. V příštím roce jej opustí další tři procenta z dohromady třiceti odborů.
Povinné testování začalo ve středu v podnicích nad 250 zaměstnanců. Firmy ho musejí u všech pracovníků dokončit do 12. března, společnosti s 50 až 249 do 15. března.
„Pokles daňových příjmů a mimořádné výdaje výrazně zhoršily stav veřejných financí. Ekonomické dopady pandemie mohou Česko přiblížit ke stavu, kdy veřejné finance nebudou udržitelné,“ napsal Kala.
„Nejsem zastáncem toho, že to má být každý desátý. Asi není možné vyhodit každého desátého veterinárního inspektora ve chvíli, kterou teď máme s Polskem,“ připomněl Hamáček.
Stahování potenciálně nebezpečných léčiv z lékáren, zmocněnci pro stavbu dálnic a pamlsková vyhláška. To jsou támata, kterým se věnuje pondělní tisk. Jeho přehled sestavil Radiožurnál.
Vláda nepočítá s plošným zvyšováním platů státních zaměstnanců. Na mzdy ve veřejné sféře má jít podle premiéra Babiše o deset procent více než letos, z toho dvě procenta do tarifních složek platů.
Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají letos 453 400 lidí, což je oproti loňskému roku nárůst o zhruba 8000. Nejvíce je učitelů, a to 167 tisíc.
Když mají lidé určit profesi, která je platově podhodnocená, ukážou nejčastěji na zdravotní sestry. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas.
Platy ve školství i ve státním sektoru porostou, rozhodla o tom vláda. Učitelům se od září tarif zvedne o šest procent a nepedagogickým pracovníkům o čtyři procenta. Od listopadu pak dostanou přidáno i další státní zaměstnanci.
Zaměstnanci veřejného sektoru jako učitelé, hasiči, policisté nebo úředníci dostanou od listopadu o tři procenta přidáno. Zvýšení by se jim mělo promítnout do tarifů. Ti, kteří spadají pod služební zákon, si navíc polepší od příštího ledna o další dvě procenta. Dnes se na tom dohodli odboráři s premiérem Bohuslavem Sobotkou z ČSSD a ministrem financí Andrejem Babišem z hnutí ANO.