Merkelová bude žádat změnu smlouvy o EU a fiskální unii
Německá kancléřka Angela Merkelová opět jasně odmítla vydání evropských dluhopisů. Ve vládním prohlášení v Bundestagu dnes prohlásila, že Německo bude na evropském summitu v závěru příštího týdne prosazovat vznik fiskální unie a změnu Lisabonské smlouvy o Evropské unii.
Překonání dluhové krize je proces, který bude podle kancléřky Merkelové trvat roky. Důrazně odmítla, že řešením by bylo vydání eurodluhopisů.
O plánech na záchranu eura mluvil v Ozvěnách dne Ondřej Houska ze zahraniční redakce Radiožurnálu
„Neexistuje jednoduché a rychlé řešení. Cílem je proto vytvořit fiskální unii a vynutit si dodržování rozpočtové disciplíny," uvedla Merkelová.
Podle představitelky nejsilnější evropské ekonomiky by se fiskální unie měla týkat celé EU, přinejmenším ale států se společnou měnou.
K tomu podle ní nevede jiná cesta než změnit evropské smlouvy anebo změnit eurosmlouvy jen v rámci eurozóny, což by bylo podle Merkelové druhé nejlepší řešení.
Příspěvek berlínské zpravodajky Českého rozhlasu Kláry Stejskalové o vládním prohlášení kancléřky Merkelové v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Kancléřka se také snažila rozptýlit obavy z dominance Německa, kdy evropský tisk píše posměšně o vládě Merkozyho, tedy dua Merkelová – Sarkozy s tím, že malý vládce z Elysejského paláce začíná tahat za kratší konec.
„To je nesmysl. Prosazujeme stabilní kulturu znamenající růst, ale děláme to v evropském duchu Konrada Adenauera a Helmuta Kohla. Německé a evropské sjednocení byly dvěma stranami jedné mince a na to nikdy nezapomeneme,“ poznamenala Merkelová v projevu k německým poslancům.
Zároveň zdůraznila, že Berlín chce zabránit rozdělení sedmadvacítky na státy platící eurem a ty, které společnou měnu nepoužívají.
Posun k politické unii?
Podle kancléřčiny CDU by reforma evropských smluv mohla být připravena koncem roku 2012. Expert na Německo z Ústavu mezinárodních vztahů Robert Schuster míní, že by se Evropa touto reformou výrazně posunula k politické unii.
„Celý sjednocovací proces v Evropské unii postupoval způsobem, že nejprve se členové dokázali dohodnout na koordinaci v otázkách ekonomických a teprve potom s nějakým odstupem tomu dali politickou dimenzi. Deset let poté, co se euro stalo platidlem na území většiny členů Evropské unie, tak najednou zase dochází k tomu, že to celé dostane jakýsi politický podtext v podobě fiskální unie,“ připomněl Schuster.
Jak ale upozornil, úsilí vytvořit nová pravidla a případně fiskální unii mohou výrazně ovlivnit příští rok volby ve Francii, která je jedním z hlavních partnerů Německa.
„Nikdo neví, jak volby dopadnou a s čím by do toho případná nová francouzská vláda a prezident šli. Takže zdaleka není jisté, že skutečně v roce 2012 by mohlo být o této věci rozhodnuto,“ dodal expert.
Evropa nebude mluvit německy, dušoval se počátkem týdne německý ministr financí Wolfgang Schaüble.