Končí doba levných dovozů z Číny, tvrdí někteří ekonomové
Doba levných dovozů z Číny je u konce. A to zejména kvůli stále dražší pracovní síle, kterou čínské společnosti začínají promítat do cen svých výrobků. Britskému listu Financial Times to řekli majitelé hongkongské logistické společnosti Li&Fung. Ta čínskými výrobky zásobuje největší a nejznámější globální maloobchodníky, jako je například Walmart a nebo Gap.
„Podle mě je to ještě horizont dlouhých let,“ reagoval na dotaz Rádia Česko, zda jsme skutečně svědky začátku konce éry levných dovozů z Číny, ekonomický a právní poradce z poradenské společnosti Asian investment consulting group Vít Vojta.
Očekávaný růst cen se podle něj bude týkat spotřebního zboží. Připomněl, že příkladem je třeba obuv, kde se EU snažila limitovat dovozy z Číny celními opatřeními a netarifními nástroji, které používá EU a další vyspělé trhy trvale, aby se bránily dovozu levného zboží.
Hostem Rádia Česko byl ekonomický a právní poradce z poradenské společnosti Asian investment consulting group Vít Vojta.
„Tam to pak ale začalo hrát ve prospěch jiných zemí, jako je Vietnam, Indonésie a podobně. A kýžený výsledek - ochránit obuvnický trh v Evropě - se příliš nepovedl,“ vysvětlil.
Jako další spotřební zboží, které se dočká postupného zvýšení cen, jsou podle něj hračky, gumové a plastové výrobky, do kterých se přidávají změkčovadla - takzvané ftaláty.
„A v posledních letech je velké tažení v Unii proti ftalátům, které jsou zdraví škodlivé. Protiopatření jsou nyní taková, že v první fázi se musí vyrábět dokumenty, že výrobek ftaláty neobsahuje. V druhé pak dochází k testování a nahrazují se něčím jiným,“ uvedl.
Podle ekonoma přinese zvýšení cen čínského zboží příležitost pro výrobce textilu či obuvi, které levné dovozy z Číny v posledních letech doslova válcovaly.