Je Česko připraveno na moderní energetické technologie?
Na mezinárodním energetickém regulačním fóru v Praze se jedná o energetické bezpečnosti České republiky a také o spolehlivosti dodávek. Odborníci také jednají o využívání nových technologií v energetice a o vývoji spotřeby energií v budoucnu.
Analytik společnosti ENA Vladimír Štěpán si ale myslí, že energetická koncepce Česka s využíváním nových technologií a inovacemi v oblasti energetiky příliš nepočítá:
"Energetická koncepce byla spíše zaměřena na to, aby byl dostatek energií a aby se zvýšila bezpečnost energií, než to že by nějakým způsobem zdůrazňovala vyspělé technologie. Myslím, že je to spíš otázka budocnosti rozpracování této koncepce."
Nová naděje - polský terminál zkapalněného plynu
Jednou z inovací v oblasti transportu zemního plynu je zkapalněný plyn. Polsko by pro jeho transport rádo vybudovalo terminál na pobřeží Baltského moře. Objevily se však spekulace, že kvůli potrubí Nord Streamu se k terminálu nedostanou lodě se zkapalněným plynem, jejichž ponor je velmi hluboký.
Podle Vladimíra Štěpána by ale Polsko s Nord Streamem nesouhlasilo, pokud by taková výstavba měla narušit jejich vlastní plány:
"Zkapalněný plyn má do 10-15 let pokrývat až jednu třetinu spotřeby Evropské unie, jeho rozvoj je tedy obrovský. Polsko je v přípravě prvního terminálu na východ od Německa nejdále. Tak bych se divil, kdyby si Polsko nechalo tento projekt zhatit."
Projekt Sever-Jih
Pro Českou republiku bude důležitý už fakt, že na západ od Německa není jediný terminál na zkapalněný plyn. Premiéři Visegradských zemí schválili na své poradě projekt Sever-Jih, který uvažuje o spojení jižního terminálu v Chorvatsku se severopolským terminálem.
"Na trase projektu Sever-Jih je obrovská kapacita podzemních zásobníků na území Česka, Slovenska a Rakouska. Takže se zdá, že je to ideální projekt pro Střední Evropu," dodává Štěpán.
Levný zkapalněný plyn
V současné době je podle Vladimíra Štěpána stav přebytku zemního plynu. Je to zřejmě z toho důvodu, že zdroje zkapalněného plynu hledají dnes těžce odbyt a jsou velmi levné:
"Tato situace může trvat do roku 2012 nebo dokonce i 2015. Takže se nedá předpokládat, že by to mírné oživování ekonomiky, které lze očekávat v nejbližších letech znamenalo, že se nějakým způsobem zdraží plyn."