Ministr průmyslu a obchodu za hnutí STAN Jozef Síkela se nevzdává záměru založit státního obchodníka s plynem. Nápad má mezi politiky podporu, strany koalice teď čekají na detaily.
„Česká poptávka je primárně uspokojována především dovozy z Norska, takže nyní můžeme říct, že katarský plyn pro nás není bezprostředně důležitý,“ říká odborník Michal Kocůrek pro Český rozhlas Plus.
Německo považuje plynovody za součást kritické infrastruktury, a jejich poškození tak bere mimořádně vážně. Podrobnosti tím pádem zveřejňuje vždycky, až v momentě, kdy má na stole dostatek důkazů.
Podíl plynu z Ruska je nejnižší v novodobé historii Česka. Zásobníky plynu jsou v současné době naplněny z 89 procent, což je víc než ve stejnou dobu v minulosti.
Státní firma ČEPS koupí provozovatele plynovodů NET4GAS. Firma spravuje 4 000 kilometrů podzemní sítě a rozhoduje o regulačním stupni, čímž určuje dodávky plynu zákazníkům.
Vláda v září schválila nákup provozovatele plynovodů NET4GAS státní firmou ČEPS. Což má zvýšit energetickou samostatnost České republiky. Akvizici začal přezkoumávat antimonopolní úřad.
Plynovod a telekomunikační kabel propojující Finsko a Estonsko byly poškozeny 8. října. Finské úřady konstatovaly, že únik plynu byl pravděpodobně způsoben vnějším zásahem.
Gazprom se dlouho soustředil na export do Evropy a zanedbával investice pro vývoz zkapalněného zemního plynu. Putinovy snahy o posílení Gazpromu jsou vydány na milost a nemilost Číně, píše Bloomberg.
Například švédský veřejnoprávní rozhlas s odkazem na nejmenované finské vládní zdroje uvedl, že plynovod byl poničen a že k poničení nedošlo přirozeně.
Ve hře je opět založení státního obchodníka s plynem, který by mohl pro Česko uzavřít kontrakty na zkapalněný zemní plyn. Českému rozhlasu to potvrdil ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (STAN).
Návrat apetytu více využívat zemní plyn je celkem jasný. Po loňských turbulencích kvůli krácení dodávek z Ruska se jeho cena díky bohatému zásobování Evropy LNG snížila na téměř předkrizovou úroveň.
Vyšetřovatelé zcela rekonstruovali dvoutýdenní cestu jachty Andromeda, kterou podle nich tým při akci použil. O zapojení plavidla do útoku v březnu psala německá média.
Zatím není zřejmé, zda tato skupina mohla být napojena i na vládu nějakého státu. Podle šéfa německé rozvědky Bruna Kahla vedou stopy na všechny myslitelné směry.
Bospor||Kristina Kropáčková, ČTK|Zprávy ze světa|SLEDOVALI JSME ONLINE
Ivan Churs je podle listu The Guardian průzkumná loď ruské Černomořské flotily, podle ruského resortu obrany chrání plynovody Turkish Stream a Blue Stream.
Jeden z ruských zdrojů uvedl, že Rusko považuje projekt za „pohřbený“. Dva další řekly, že sice neexistuje žádný plán na opravu narušeného potrubí, ale že bude alespoň zakonzervováno.
Z místa poškození podle policistů šlehaly 50 metrů vysoké plameny. Nebyly hlášeny žádné oběti, ale z nedaleké vesnice Valakeliai bylo preventivně evakuováno asi 250 lidí.
Pokud bude nerovnováha v tranzitu přetrvávat, začne Gazprom od 28. listopadu snižovat dodávky směřující do měřicí stanice Sudža. Ukrajina podle něj zadržuje 52,52 milionu metrů krychlových plynu.
Únik plynu v Baltském moři vyšetřují Švédsko a Dánsko, jelikož se jedná o jejich výlučné ekonomické zóny. Vlastní vyšetřování oznámila i německá generální prokuratura.
Německo si zákonem stanovilo, že musí mít zásobníky na zimu k 1. listopadu naplněné z 95 procent. Cíl splnilo v polovině října. Podle kancléře Olafa Scholze je země na zimu dobře připravena.
Český ministr průmyslu Jozef Síkela ve čtvrtek uvedl, že české zásobníky plynu jsou naplněny z 99 procent a obsahují 3,34 miliardy metrů krychlových zemního plynu.
Podle prohlášení z Moskvy se na přípravě a provedení zářijové akce podíleli britští vojáci ze stejné jednotky, která cvičila ukrajinské vojáky před sobotním útokem na ruskou flotilu v Sevastopolu.
Podle Putina lze opravit nedávno poškozená potrubí plynovodů Nord Stream přivádějící ruský plyn do Německa po dnu Baltu, ale smysl to bude mít jedině v případě, že budou poté využívána.
Česká republika má v terminálu pronajaté tři miliardy metrů krychlových, potřeba tak bude celkem 30 tankerů. Zásoba pokryje až třetinu roční spotřeby plynu v Česku.
Evropské státy poškození plynovodů vyšetřují jako sabotáž se zatím neznámým pachatelem. Rusko, jehož státní firma Gazprom je většinovým vlastníkem plynovodů, ze sabotáže obvinilo Západ.