Inflace v eurozóně během ledna zpomalila na 2,8 procenta. Přispělo k tomu zlevnění energií

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v lednu zpomalilo na 2,8 procenta z prosincové hodnoty 2,9 procenta. Přispěl k tomu další pokles cen energií, uvedl ve čtvrtečním rychlém odhadu evropský statistický úřad Eurostat. Údaje za celou Evropskou unii předběžný odhad neobsahuje.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Inflace v eurozóně v lednu díky poklesu cen energií zpomalila na 2,8 procenta (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Lednová hodnota je v souladu s očekáváním analytiků. Inflace v eurozóně se předloni postupně vyšplhala až na rekordních 10,6 procenta, od té doby už výrazně klesla a přiblížila se dvouprocentnímu cíli Evropské centrální banky. Její prezidentka Christine Lagardeová minulý měsíc uvedla, že banka by mohla v létě snížit úrokové sazby.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny snížily o 0,4 procenta. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, zpomalila v meziročním srovnání na 3,6 procenta z prosincových 3,9 procenta.

Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku ceny meziročně vzrostly o 3,3 procenta.

8:14

Rekordy ve zdražování máme za sebou. Inflace pozvolna dohořívá, říká analytička Klímová

Číst článek

Nejvíce v lednu v meziročním srovnání vzrostly ceny potravin, alkoholu a tabáku, a to o 5,7 procenta. Z toho ceny čerstvých potravin se zvýšily o sedm procent. Ceny energií naopak jako jediné klesly, a to o 6,3 procenta.

Analytici upozorňují, že i když míra inflace klesla, bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku zůstala vyšší, než čekali analytici, upozornila agentura Reuters. To pravděpodobně posílí argument Evropské centrální banky, že se snižováním sazeb by se nemělo spěchat, i když dalším krokem zůstává uvolnění měnové politiky. To by podle současných očekávání trhu mělo přijít v dubnu nebo v červnu.

Z jednotlivých členských zemí byla inflace nejvyšší v Estonsku, kde činila pět procent. V Chorvatsku spotřebitelské ceny stouply o 4,8 procenta a v Rakousku a na Slovensku o 4,3 procenta. Nejnižší byla inflace ve Finsku a v Itálii, kde činila méně než jedno procento.

Zpřesněnou zprávu s dalšími podrobnostmi a s údaji za celou Evropskou unii zveřejní statistický úřad 22. února.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme