Exekutoři přijdou o část příjmů. Snižují se poplatky za vymáhání menších dluhů
Od 1. dubna se snižují poplatky za soudní vymáhání peněz. Exekutoři si musí u vymáhání drobných pohledávek účtovat o třetinu nižší odměny - tedy místo třech tisíc dva tisíce. Změnu přináší vyhláška Ministerstva spravedlnosti. Podle jeho šéfa Roberta Pelikána z hnutí ANO si exekutor měsíčně vydělá i 350 tisíc korun, odměny proto bylo potřeba snížit. Exekutorská komora to ale ostře kritizuje a chystá ústavní stížnost. Několik exekutorů už své úřady zavřelo, další propouštějí zaměstnance.
„Na mém úřadě plánuji redukci zaměstnanců v souvislosti s tím, že bude daleko nižší příjem a nebudu některé činnosti vykonávat," popisuje exekutor z Liberce Petr Polanský, který je zároveň členem prezidia Exekutorské komory. Snižování odměn je podle něj nesmysl, který kvůli propouštění prodlouží dobu vymáhání.
Exekutoři nejčastěji vymáhají dluhy do 10 tisíc korun - například pokuty za jízdu na černo nebo za nezaplacený účet za telefon. Někteří exekutoři se rozhodli kvůli vyhlášce svůj úřad přímo uzavřít. Například Ivana z Prahy.
„Je to otázka, jestli exekutoři nevymyslí nějaký model, jak to obcházet," upozorňuje Dan Hůle z Člověka v tísni.
„Opravdu nemůžu dotovat chod úřadu ze svého. Náklady jsou tak velké a i když se je snažíte snížit na minimum, tak už to dál nejde. Musí být peníze na pronájem, zaměstnance, počítače, poštovné...Pro exekutora zbývá minimum," říká.
Exekuční vymáhání sleduje dlouhodobě Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. Už dřív řekl, že doufá, že si exekutoři nezačnou účtovat například fiktivní položky. „Je to otázka, jestli exekutoři nevymyslí nějaký model, jak to obcházet," upozorňuje.
V Česku je asi 150 exekutorských úřadů. Jejich práci po prvním dubnu bude sledovat Exekutorská komora. „Můžou se vrátit nějaké nekalé praktiky a doufám, že to nebudeme muset řešit. Když vám někdo zkrátí rodinný rozpočet o jenu třetinu, tak budete hledat úspory a jiný zdroj příjmů,“ říká prezidentka komory Pavla Fučíková.
Od tří let dluží miliony. Malému chlapci pomohl od exekutorů až Ústavní soud
Číst článek
Vyhlášku, která snižuje minimální odměnu soudních exekutorů z tří tisíc na dva tisíce, připravilo Ministerstvo spravedlnosti. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO s uzavřením některých menších úřadů počítá.
„Dovedu si představit, že některé úřady zaniknou. Obavy z toho nemám. Spíš naopak, víme, že máme i úřady, které jsou v podstatě nefunkční. Pokles až o polovinu by z hlediska výkonu exekuční činnosti nebyl problém," řekl už dříve.
Nižší poplatky za vymáhání dluhů si budou exekutoři účtovat u nově zahájených exekučních řízení.