Zatímco v jiných zemích Evropské unie jsou exekutoři vykonavateli soudních rozhodnutí, v Česku jsou de facto soudní instancí prvního stupně, protože rozhodují o podáních a nákladech.
„Vadí mi princip, jak je ta novela postavená,“ říká poslanec hnutí ANO Patrik Nacher. Opoziční kritika je ale podle místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olgy Richterové neopodstatněná.
Podle likvidátora Jana Malého, který insolvenční návrh za firmu podal, nedisponuje společnost příjmem, ze kterého by mohla pohledávky splácet. Přitom ale neustále narůstá dluh o úroky z prodlení.
Je to dva roky, co stát posílá za rodiče-neplatiče jejich dětem náhradní výživné. Prvním žadatelům teď na státní alimenty skončí nárok, nejdéle je totiž lze pobírat 24 měsíců.
Objem úvěrů na bydlení dosáhl v prvním čtvrtletí 2,63 bilionu korun a meziročně se zvýšil o 2,8 procenta. Objem dluhu na spotřebu činil 541,4 miliardy korun, o 5,7 procenta více než před rokem.
Velké obavy odborníků budí způsob, jakým má Laos, jedna z nejchudších zemí Asie, své závazky splácet. Peking chudé pětimilionové zemi vystavil účet na šest miliard dolarů – tedy jen oficiálně.
Exekutor Podkonický čelí kárné žalobě, kterou na něj podal ministr spravedlnosti. „Na řadu exekucí byla složena jedna koruna a dodatečně se zjistilo, že ji složil zástupce věřitelů,“ říká Daniel Hůle.
Ministerstvo také navrhuje zrušit podmínku, že dlužník musí splatit alespoň třicet procent dluhu, aby byl po pěti letech od zbývajících dluhů osvobozen.
Podle insolvenčního správce dluží Vrabel 2,6 milionu korun, za rok a půl oddlužení zatím splatil 14 493 korun, 0,5 procenta dluhu. Při oddlužení má splatit 30 procent dluhu.
Do oddlužovací akce se můžou zapojit lidé s exekucí na zdravotním pojištění, s dluhy za svoz odpadu nebo za nezaplacené regulační poplatky u lékaře. Od dlužníků se vyžaduje jen zaplacení jistiny.
Začíná druhá vlna Milostivého léta, oddlužovací akce, díky které se lidé mohou zbavit exekucí u státních a veřejných institucí. Stačí zaplatit jistinu a odměnu exekutorovi.
„Myslím si, že už k tomu nedojde. Protože, když děláte pokračování takového projektu, tak se poučíte z chyb. Upřesnili jsme tam ty dvě základní věci,“ popsal jeden z autorů novel Patrik Nacher (ANO).
Skončit by mohly exekuce na dluh u samospráv, úřadů, státních fondů, škol, městských či státních a polostátních firem, zdravotních pojišťoven, Českého rozhlasu či České televize.
Za cestování hromadnou dopravou bez jízdenky loni dopravní podniky udělily bezmála 400 tisíc pokut. Dlužníci v exekuci mají teď šanci zbavit se dluhů v akci Milostivé léto.
„Exekuční řád poskytuje dostatečné záruky pro nezávislost a nestrannost výkonu exekuční činnosti soudního exekutora tak, aby byl vázán právem, a nikoliv pokyny oprávněného,“ uvedla mluvčí soudu.
Obecně se v důsledku proticovidových opatření očekávalo, že se počet dlužníků bude zvyšovat. „Tyto scénáře se naštěstí nenaplnily,“ komentoval data prezident komory Jan Mlynarčík.
Zatímco na politické scéně poutají pozornost šachy s ministerskými křesly a cesta ministra vnitra do Moskvy, hraje se za parlamentními kulisami o osud skoro tři čtvrtě milionu lidí v exekuci.
Odklady splátek, pozastavení exekucí nebo úleva pro dlužníky v osobním bankrotu. To jsou některá z opatření, která stát loni dočasně zavedl kvůli pandemii koronaviru.
Podmínkou poskytnutí náhradního výživného bude podle předlohy to, že rodič - samoživitel už začal peníze vymáhat po dlužníkovi v exekuci nebo soudně. O státní alimenty by žádal krajský úřad práce.
Podle statistik ministerstva spravedlnosti využilo mimořádné moratorium v první vlně jen 61 podnikatelů. Vláda připravila i další pomoc dlužníkům v době pandemie koronaviru.
Podle společnosti vymáhající dluhy klesá počet dlužníků ve městech, která zakázala na svém území hazard. V Chomutově, který automaty zakázal a Mostě, který je jen reguluje, ale zůstává počet stejný.