Soukup uspěl u městského soudu a získal ochranu před věřiteli. Má tak čas na reorganizaci
Majetek společnosti Barrandov televizní studio je chráněný před věřiteli, rozhodl v pondělí Městský soud v Praze. Vyhověl tak žádosti podnikatele Jaromíra Soukupa, který požadoval ochranu především před firmou Knowlimits Group. Ta už své pohledávky začala vymáhat pomocí exekutorů. Pod ochranou soudu by tak televize měla být po dobu tří měsíců, než dokončí reorganizační plán a předloží návrh na poměrné uspokojení všech věřitelů.
„Můžu potvrdit, že Městský soud v Praze k návrhu dlužníka Barrandov televizní studio a.s. vyhlásil na jeho majetek moratorium,“ řekl pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí soudu Adam Wenig.
Televize Barrandov má obnovené dodávky elektřiny. Rozhodl o tom soud v předběžném opatření
Číst článek
Podle usnesení, které má server iROZHLAS.cz a Radiožurnál k dispozici, tak vyhověl návrhu podnikatele Jaromíra Soukupa, který televizní společnost vlastní, aby byl chráněný před věřiteli, kteří už začali vymáhat v polovině ledna své pohledávky formou exekuce. Konkrétně zmiňuje firmu Knowlimits Group, která začala dlužné částky vymáhat exekučním příkazem Juraje Podkonického.
„Pokud moratorium nebude vyhlášeno, mohli by tito věřitelé uspokojit své pohledávky z dlužníkova majetku na úkor ostatních věřitelů, což by v situaci, kdy je dlužník v úpadku, bylo v rozporu s insolvenční zásadou poměrného uspokojení věřitelů,“ odůvodňuje své rozhodnutí soud s tím, že aktuálně není proti Soukopově televizi vedeno insolvenční řízení.
Zároveň upozorňuje, že během ledna došlo k přerušení dodávek elektřiny do televizních studií, jejichž provoz je právě na těchto dodávkách závislý. „Pro provoz dlužníkova závodu a jeho reorganizaci je nezbytné, aby byl dlužník před podobnými stavy chráněn,“ konstatuje soud s odkazem na insolvenční zákon.
Server iROZHLAS.cz oslovil s dotazy přímo Jaromíra Soukupa. Ten ale na telefonáty ani zaslanou textovou zprávu nereagoval.
Do vyhlášení úpadku
Soud vyhlásil moratorium podle Soukupova návrhu na tři měsíce, přičemž už dopředu předpokládá, že k jeho ukončení dojde dříve.
Soukup už nebude jediným jednatelem Empresa Media, poloviční podíl ve skupině získal Čermák
Číst článek
„Moratorium pravděpodobně zanikne před uplynutím doby tří měsíců, neboť dlužník zamýšlí podat insolvenční návrh, jakmile dokončí reorganizační plán, který sestavuje a předloží jej věřitelům k hlasování před zahájením insolvenčního řízení,“ popisuje soud v usnesení.
Povolení moratoria je podle soudce Zdeňka Douděry smysluplné a je podle něj možné dosáhnout stavu, kdy by mohl být úpadek řešený postupnou sanací dluhů.
„Dlužník uvedl a doložil, že se nachází v ekonomickém stavu naplňujícím definici úpadku, neboť je v platební neschopnosti, když má závazky v celkové částce 991 057 345,05 korun vůči několika věřitelům. (...) Moratorium tak dlužníkovi poskytne ochranu do doby podání insolvenčního návrhu před uvedenými věřiteli,“ konstatuje soudce s tím, že se tím zajistí poměrné uspokojení všech pohledávek.
Zároveň tak Soukup dostane čas na vypracování reorganizačního plánu, aby mohl provoz televize pokračovat. „Pokračování provozu dlužníka je v zájmu maximálního možného poměrného uspokojení všech věřitelů,“ podotýká soudce.