EK plánuje revoluci v rozpočtových pravidlech
Evropská komise chystá revoluci v rozdělování peněz. Návrh nových rozpočtových pravidel, který komise předloží v listopadu, totiž počítá s výrazným omezením výdajů na zemědělství. Namísto toho by unijní kasa měla začít od roku 2013 mnohem výrazněji podporovat oblasti energetiky, ekologicky čistých technologií a inovací. Vyplývá to z rozpracovaného návrhu rozpočtových pravidel, který získala agentura Reuters.
Zjednodušit, zprůhlednit a přeorientovat na moderní odvětví a trendy - to jsou podle Reuters revoluční změny, které chystá Evropská komise.
Analytik České spořitelny Jan Jedlička je přesvědčen, že takové změny by Evropě a její ekonomice prospěly. Řekl to v rozhovoru pro Rádio Česko.
"Evropský rozpočet vykazuje řadu nedostatků. Jedním z nich je právě netransparentnost, dalším pak to, že ne všem státům je měřeno stejným metrem. Některé státy si v historii vydobyly některé výdobytky, které jim jsou poskytované na úkor ostatních."
O návrhu nových rozpočtových pravidel EU hovořil analytik Jan Jedlička na Rádiu Česko
Česká republika by podle nových pravidel zřejmě přišla o některé dotace, respektive by asi musela do unijní kasy více přispívat.
V tom Jan Jedlička zásadní problém nevidí. Česko se podle něj stejně musí připravit na to, že dotací z EU bude v příštích letech méně - s tím, jak se budeme ekonomicky přibližovat průměru unie.
"Největší část dotací pro Českou republiku plyne právě z takzvaných strukturálních fondů a kohezního fondu, což jsou více méně peníze určené právě na dohánění těch slabších regionů, na podporu jejich ekonomické výkonnosti."
"Takže to, že Česká republika ty dotace bude nejspíše ztrácet, bude z určitého pohledu i dobře, protože to bude důkaz toho, že Česká republika je na tom ekonomicky lépe," vysvětlil.
Analytik Jedlička také upozornil, že jakákoli snaha EK omezit dotace do zemědělství určitě vyvolá odpor Francie a Polska, které patří mezi jejich největší příjemce.
"To, že Evropská komise nyní něco velice progresivního a kladného navrhuje, ještě neznamená, že to skutečně takto vstoupí v platnost," dodal s tím, že o výsledné podobě zamýšlených změn nakonec rozhodne Evropský parlament a členské státy unie.