Chorvatský parlament schválil zákon o zavedení eura, oficiální měnou země by se mělo stát od ledna

Chorvatský parlament v pátek podle očekávání schválil většinou hlasů zákon o zavedení eura jako oficiální měny v zemi. Podle chorvatských médií ve 151členném Saboru tento právní akt podpořilo 113 přítomných poslanců, 17 bylo proti a jeden se hlasování zdržel.

Záhřeb (Aktualizováno: 17:50 13. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eurobankovky, ilustrační foto

eurobankovky, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Euro by se mělo v Chorvatsku stát oficiální měnou od ledna příštího roku. Už od 5. září se ale počítá s uváděním cen jak v dosavadní měně kunách, tak v eurech. V obou měnách by pak ceny měly platit po celý příští rok.

Nicméně cílové datum přechodu na euro ještě vyžaduje kladné hodnocení ze strany Evropské komise a odpovídající rozhodnutí Rady Evropské unie. Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová dnes dala najevo, že v to věří.

„Je báječné, že pravděpodobně velmi brzy přijmeme Chorvatsko jako 20. člena. Budeme ještě muset spočítat data a projít fakta a vše zrevidovat. Uděláme to společně s Evropskou komisí a ECB se tohoto procesu zúčastní. Doposud vidíme, že vše jde podle plánu,“ řekla v této souvislosti podle deníku Večernji list šéfka ECB slovinské televizi.

Chorvatsko je kulinářským zážitkem, ve kterém budete plavat a při nepozornosti se začnete i topit

Číst článek

Schválený zákon mimo jiné upravuje právní rámec, směnu hotovosti, konverzi půjček a vkladů a ochranu spotřebitelů před nezákonným zvyšováním cen v souvislosti se zavedením eura. Cílem tohoto právního předpisu je zajistit hladký přechod na euro a efektivní fungování ekonomiky.

Banky, chorvatská pošta a finanční agentura Fina budou moct po celý rok 2023 směňovat kuny za eura zdarma. Později bude směnu možné provést po neomezenou dobu v chorvatské centrální bance.

Chorvatsko bylo přijato do evropského mechanismu směnných kurzů ERM II spolu s Bulharskem v červenci 2020. V tomto režimu státy musejí setrvat alespoň dva roky, než mohou zavést euro.

Členy eurozóny je v současné době 19 zemí Evropské unie, a to Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko.

Zavést jednoho dne euro by s výjimkou Dánska měly všechny členské země Evropské unie, tedy včetně České republiky. Praha ale dává opakovaně najevo, že s tímto krokem nebude spěchat. Dánsko si spolu s Británií hned na začátku vyjednalo trvalou výjimku a euro zavést nemusí. Británie mezitím z Evropské unie vystoupila.

Česká republika se zavázala přijmout euro podpisem přístupové smlouvy k EU. České veřejné mínění ale není přijetí eura dlouhodobě nakloněno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme