Velké děti a lidská evoluce
Samice australopitéků se s dětmi nadřely podobně jako moderní ženy. Jejich velcí a těžcí novorozenci si mohli vynutit sestup ze stromů stejně jako péči ostatních členů tlupy.
Novorozené děti moderních lidí jsou v poměru k tělu matky větší než mláďata lidoopů. Porod velkého dítěte a následná péče o něj je náročná a v pravěkých dobách vyžadovala pomoc ostatních členů tlupy. Dosavadní výzkum tento trend spojoval s naším vlastním rodem Homo. Nová studie však první porody velkých dětí klade do mnohem dřívějšího období evoluce člověka.
Antropolog Jeremy DeSilva z Bostonské univerzity zjistil, že váha lidského novorozence představuje asi 6 % tělesné hmotnosti matky, zatímco u našich nejbližších příbuzných šimpanzů jsou to jen 3 %. Podobně malé potomky rodily samice časných předků člověka, jakým byl 4,4 milionu let starý Ardipithecus. Naproti tomu australopitékové, kteří se objevili před 4 miliony let, měli porodní váhu, která odpovídala více než 5 % tělesné hmotnosti matky. Jeremy DeSilva předpokládá, že nutnost nosit tak těžké děti mohla omezovat pohyb ve větvích. Velká porodní váha tak možná přispěla k tomu, že naši dávní předkové slezli ze stromů.