V Česku se podceňuje osteoporóza, varují odborníci
Třetina Češek po padesátce trpí řídnutím kostí. Jenom každá desátá se ale s osteoporózou léčí. Upozorňují na to odborníci u příležitosti dnešního Světového dne osteoporózy.
Kosti nemocných se stávají křehčí a snadněji se lámou. Podle statistik pětina žen po zlomenině do roka zemře. Jaroslav Jeníček, lékař z Českého národního fóra proti osteoporóze, říká, že nemoc vůbec nebolí a poprvé se projevuje často právě nebezpečnou zlomeninou.
„Nejtypičtější osteoporotickou zlomeninou je zlomenina krčku stehenní kosti nebo zlomenina obratlů. Na krčky se dříve hodně umíralo. Lepší medicínskou péčí je většina pacientů odoperována a včas rehabilitována, tak tolik pacientů neumírá. Přesto třetina pacientů zůstane invalidních a odkázána na sociální péči nebo na pomoc rodiny,“ přiblížil.
Hustota kostí se měří ultrazvukovým denzitometrem. Na vyšetření se lidé můžou zeptat svého praktického lékaře a ženy gynekologa. Podle Jaroslava Jeníčka je rizikových pacientů hodně.
„U žen je to okolo menopauzy a po menopauze a mužů je to období až okolo 60 až 65 let. To jsou skupiny, které jsou rizikové z hlediska osteoporózy,“ uvedl.