Obezita může souviset s modifikacemi DNA

Ze své nadváhy obvykle obviňujeme špatné stravování nebo nešťastné geny. Nová studie ukazuje, že může existovat i třetí možný viník: chemické látky, které se připojují k molekulám DNA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Methylace DNA

Methylace DNA | Foto: public domain

Těmito chemickými látkami jsou methylové skupiny, které tvoří jeden atom uhlíku a tři atomy vodíku. Vědci z Lékařské fakulty Univerzity Johna Hopkinse je přirovnávají k ovladačům hlasitosti na rádiu. Aktivitu genů mohou zesílit, ztlumit nebo dokonce zcela vypnout. Připojení methylových skupin k DNA patří mezi takzvané epigenetické změny. Některé z nich mohou být dědičné, zatímco jiné člověk získává během života. Společné mají to, že dokážou měnit genovou expresi i bez toho, aby zasahovaly do pořadí písmen genetického kódu.

Až dosud se předpokládalo, že methylace DNA v lidském genomu prochází neustálými změnami. Dlouhodobé sledování DNA 74 Islanďanů však ukázalo, že methylace může být i velice stabilní. Některá místa v genomu totiž zůstávala stejným způsobem "zamethylovaná" po celou dekádu. Asi polovina takové DNA obsahovala geny, které spojujeme s nadváhou a rozvojem diabetu. Je proto možné, že mezi methylací DNA a tělesnou hmotností jejího majitele existuje určitá souvislost.

Hledání genů, které zvyšují riziko obezity, zatím příliš úspěšné nebylo. Vědci doufají, že poté, co do svých modelů zahrnou epigenetické faktory, získají jasnější obrázek, který by jim umožnil dříve vytipovat ohrožené osoby.

Zdroj: Science Now, Science Transitional Medicine.

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme