Nejšťastnější lidé prý žijí ve střední Americe. Chudobě navzdory
Navzdory chudobě, násilí a přírodním katastrofám jsou prý lidé nejšťastnější ve střední Americe. V žebříčku Happy Planet britské New Economics Foundation skončila na prvním místě Kostarika a v první desítce jsou i Salvador, Belize, Panama, Guatemala a Nikaragua. Index řadí státy podle toho, kolik šťastných a dlouhých životů vyprodukují, a zohledňuje i stav životního prostředí.
„Možná že to je nějaký postoj k životu. Když se někoho ptáme, jak se máte, někdo automaticky řekne – dobře, výborně, mám se fajn,“ myslí si Freddy Valverde z Kostariky, který je vedoucím španělské redakce ČRo7. Sestavování podobných žebříčků je ale podle něj složité, protože šťastní i nešťastní lidé žijí asi všude.
„Myslím si, že patříme k té skupině lidí, kteří pokud se opravdu nestane něco vážného, nějaká tragédie v rodině nebo něco, tak se máme dobře. Takže jsme opravdu v pohodě. A všude na světě samozřejmě člověk potká někoho a řekne ,Jak se máte?‘ a on hned špatně, protože je moc teplo,“ dodává.
Vedoucí španělské redakce ČRo7 Freddy Valverde uvažuje, proč jsou lidé v Kostarice šťastní
Výsledky průzkumu ukazují, že štěstí nesouvisí s blahobytem. Středoamerické země trápí chudoba a úroveň bydlení je nízká. Receptem na štěstí je tedy podle Valverdeho nejspíš nepřipouštět si nedostatek. Domnívá se totiž, že v mnoha zemích je pocit štěstí úzce spjatý jenom s blahobytem a materiálními statky.
„Proto si myslím, že někdy ti lidi jsou malinko nešťastní, protože samozřejmě mám auto, ale už chci ještě lepší a ještě lepší a tak dále. Ale samozřejmě to je postoj každého k životu. A ve střední Americe, když nejenom Kostarika, ale i ostatní státy jsou v tom žebříčku, tak je vidět, že každý si to štěstí opravdu vysvětlí po svém,“ říká Valverde.
Důležité jsou pro jeho krajany rodinné vztahy a přátelé. Setkání i rozloučení s blízkými podle něj tradičně doprovázejí symbolické polibky. „Protože máme pocit, co kdybychom se už neviděli, takže nemůžu odejít bez toho, že bych ti dal najevo, že tě mám rád nebo že mi je s tebou dobře,“ vysvětluje. Lidé v Kostarice prý také nikam nespěchají a život prožívají v klidnějším tempu a bez stresu.
Žebříček zohledňuje také kvalitu životního prostředí. Podle Valverdeho je skutečně na vysoké úrovni, protože asi 80 procent území Kostariky tvoří národní parky.