Mák je ve střední Evropě součástí tradiční kuchyně, na západě se ho spíš bojí
Čeští pěstitelé máku na světovém trhu stále dominují, teď ale varují, že je ohrožují levnější konkurenti ze zahraničí. Mák je ve střední a východní Evropě velmi populární součástí kuchyně, na západ od českých hranic přitom vyvolává spíše zděšení. Někde je totiž kvůli obsahu narkotika zakázaný.
Tradiční koláče, záviny a další makové výrobky jsou rozšířené po celé střední a východní Evropě. Bobalky s mákem nesmí chybět například u slovenské štědrovečerní večeře. Součástí tradiční kuchyně je mák i v Turecku, Indii nebo Íránu.
Naopak v Singapuru nebo v Saúdské Arábii je mák zakázaný. Lidé mohou mít po požití máku falešně pozitivní test na narkotika, přestože v něm látek není dost, aby měly nějaký výraznější efekt. Ve Spojených arabských emirátech dokonce jednou uvěznili turistu, který měl maková zrníčka na oblečení.
A cejch drogy si mák nese téměř v celém západním světě.
S výjimkou Rakouska či Bavorska se používá nanejvýš na posyp pečiva, případně se do celého pokrmu přidá jediná lžička máku. Lidé navíc často ani nevědí, že taková pochutina existuje, nebo se máku dokonce bojí.
„Ještě když jsem byl na střední škole, tak jsme během volejbalového turnaje ubytovávali dva Řeky. Máma jim chtěla ukázat něco z české kuchyně, a tak upekla makový koláč. Ti kluci vůbec nechápali, co to je. Po delším vysvětlování jsme se dobrali názvu ,opiová pizza‘. Ale odmítli to nakonec jíst, i když nás viděli, jak si na tom pochutnáváme,“ vzpomíná redaktor Ondřej Bouda.
Plochy českého máku klesly na čtvrtinu. Na vině může být technický mák
Číst článek
V roce 2008 vypěstovali čeští zemědělci víc máku než zbytek světa dohromady, jenže to byl skutečně výjimečný rok. Úroda závisí na počasí i dalších faktorech.
Ze statistik OSN nicméně vyplývá, že dlouhodobě Češi pěstují zhruba třetinu světového máku, druhou třetinu Turecko a poslední třetinu ostatní země. Průměrně se jedná asi o 25 tisíc tun máku.