Čeští vědci se pokoušejí o průlom v léčbě rakoviny. Zkoumají, jak cíleně likvidovat poškozené buňky

Moderní medicína stále častěji využívá šetrnější způsoby, jak léčit pacienty s rakovinou. V boji proti zákeřné chorobě by nyní mohl lékařům pomoci výzkum českých vědců z Vysoké školy chemicko-technologické. Badatelský tým ve spolupráci s německými výzkumníky testoval, jak rentgenové záření působí na vodu. Jejich objev, který publikoval prestižní časopis Nature Chemistry, může posunout hranice v onkologické léčbě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výzkum (ilustr. foto)

Výzkum (ilustr. foto) | Foto: Stockbyte

Na začátku vědce z pražské Vysoké školy chemicko-technologické zajímalo, jaký vliv má silné rentgenové záření na vodu. Při zkoumání objevili chemické děje, které do dnešní doby ještě nikdo detailně nepopsal.

„Molekuly vody si mezi sebou jsou schopny vyměňovat proton. Výsledkem je, že nevznikne jedna nabitá částice, ale vzniknou dvě nabité částice,“ vysvětluje fyzikální chemik Petr Slavíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o mimořádném výzkumu českých vědců zjišťovala redaktorka ČRo Petra Benešová

Pokud se podaří vědcům řídit nebo kontrolovat přenos energie mezi částicemi, mohli by účinněji v těle člověka likvidovat poškozené buňky a tkáně. Nápříklad rakovinné bujení.

„Budeme mít nějakou molekulu, kterou se nám podaří dopravit do blízkosti poškozené tkáně, buňky, kterou se chceme zbavit. A teď budeme schopni řídit proces přenosu energie, budeme schopni fokusovat rentgenové záření prostřednictvím námi doručené molekuly na samotnou tkáň,“ upřesňuje odborník.

Obrazně řečeno: odpálila by se tak energetická nálož v blízkosti buněk, které chtějí vědci zničit. Navíc cílené rentgenové záření je vhodné, snadno prochází tkání a je tak možné působit na konkrétní poškozená místa.

Výzkum není zdaleka u konce

Pokud by se podařilo tento chemický proces ovládnout, snadněji by se tak léčily některé vážné choroby. Otázkou zůstává, jak dopravit na přímo určené místo v těle konkrétní molekulu, která pomůže k likvidaci rakovinných buněk.

„Dopravit určitou látku na konkrétní místo v těle, na konkrétní tkáň, buňku, to je samozřejmě výzkumná tématika sama o sobě. Je to oblast, která se v současné době nesmírně silně rozvíjí,“ dodává Slavíček.

Procesy cílené dopravy složitých molekul a nosičů léků se zabývají například badatelé v pražském Ústavu makromolekulární chemie.

„Pracujeme na látkách, které jsou založeny na vodorospustných polymerech. Je možné je využít jako látky, které mohou cíleně dopravovat například léčiva. S výhodou se toho dá využít například při léčbě nádorových onemocnění,“ popisuje svůj výzkum chemik Tomáš Etrych.

Chemici tedy připraví něco jako miniaturní dopravní prostředek, který se cíleně dostane na konkrétní místa v těle. Využití speciálních cílených nosičů a rentgenových paprsků by tak mohlo mít v medicíně velký význam, hlavně pro onkologické pacienty.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme