Alkoholikům v Česku má pomoci metoda založená na postupném omezování pití

Čeští lékaři chtějí nabízet novinku v léčbě rizikového pití. Dosud se musel závislý zcela vzdát alkoholu. Mnozí to ale nedokázali a z léčby odešli nebo na ni vůbec nenastoupili. Právě těm by mohl pomoci nový program, založený na postupném omezování vypité dávky. Teto přístup se už osvědčil u drogově závislých nebo u silných kuřáků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Rizikově pije alkohol přes 29 procent mužů a 9 procent žen, mezi teenagery ale více než čtvrtina. Vážné problémy s alkoholem, kde je potřeba pomoc odborníka, pak má skoro každý desátý muž, zato jenom tři z tisícovky žen.

Postupné omezování alkoholu by mohlo pomoci lidem, kteří nejsou schopni ukončit okamžitě užívání alkoholu a úplně abstinovat.

„Není to úplně nový postup, není ale používán tak často jako ten dominantní, který skutečně klade na pacienty ten významný nárok, který pro některé není splnitelný,“ říká předseda Společnosti pro návykové nemoci Petr Popov a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl Petr Popov, předseda Společnosti pro návykové nemoci primář Oddělení pro léčbu závislostí ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze

„Navíc máme k dispozici nové léky, které mohou tento postup zjednodušit a pomoci pacientovi situaci zvládat bez nějaké jiné podpory.“

Metoda je zatím v Česku uplatňována omezeně. „Zkoušíme s pacienty být dál v kontaktu a komunikovat s nimi, i když se jim nedaří ukončit užívání alkoholu. Neříkáme jim, že není možné dále spolupracovat, ale naopak se snažíme, aby s námi kontakt udrželi,“ vysvětluje Popov.

Během příštího pololetí podle něj možná vstoupí do hry i farmakologická podpora. „Tedy nové preparáty, které by mohly pacientům pomoci zvládat lépe stavy, které zažívají, když konzumují alkohol, ty příznivé pocity, které je u pití alkoholu udržují,“ říká lékař a dodává:

„Tady se to najednou může změnit, což může umožnit velmi výrazně omezit dávku alkoholu, kterou pacient denně konzumuje. Podle studií, které byly prezentovány vloni při kongresu Evropské psychiatrické asociace v Praze, se ukazuje, že spotřeba může klesnout až o dvě třetiny.“

Martin Křížek, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme