Senát podpořil prodloužení zahraničních misí českých vojáků
Senátoři podle očekávání podpořili nový mandát pro české vojáky v zahraničních misích. Pro předlohu, upravenou podle požadavků opoziční ČSSD, zvedlo ruku 49 senátorů, z toho 6 za ČSSD. Horní komora parlamentu tak schválila vyslání vojáků ústavní většinou. O mandátu našich vojenských zahraničních misí nyní rozhodnou poslanci.
Někteří opoziční sociální demokraté při projednávání misí v Senátu kritizovali vládu za to, že s nimi podobu misí nekonzultovala dříve.
"Já hlavně čekám, že to nebude neustálý boj koalice s opozicí, že v takto důležitých strategických věcech se najde nějaká společná řeč. A co se týče mise v Afghánistánu, která jediné byla kontroverzní, tak je potřeba se hluboce zamyslet, jaký je tam další účel pobytu našich vojsk," řekl po hlasování šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha.
S výhradami ČSSD souhlasí i nezávislý senátor zvolený za zelené Jaromír Štětina. Podle něj ale vláda musí být u podobných témat ve styku opozicí opatrná: "Jestliže předseda opoziční strany, myslím tím pana Paroubka, dokáže vydírat vládní koalici, hrát hru, kde zdraví a životy vojáků činí politickým kšeftem - mám na mysli tu výměnu za poplatky, tak by měla být vláda opatrná."
Ministryně obrany Vlasta Parkanová výsledek schvalování v Senátu ocenila, konečné slovo ale podle ní bude mít Poslanecká sněmovna:
"Já myslím, že na této zprávě není nic, co by mimořádně měnilo stávající situaci. Protože Senát byl vstřícný a s porozuměním schválil už tu první, náročnější verzi. Čili v tuto chvílí zůstává faktem, že pro nás je důležité, jakým způsobem se k tomu postaví Poslanecká sněmovna."
Poslanci se budou návrhem zabývat na schůzi, která začne příští týden. V prosinci sněmovna původní verzi zamítla. Ministerstvo obrany poté dokument přepracovalo a plánované počty vojáků snížilo. V Afghánistánu by mělo celkem fungovat v misi ISAF maximálně 480 vojáků a v akci Trvalá svoboda do 100 příslušníků speciálních sil.
Pokud ani nový návrh poslanci neschválí, budou se muset čeští vojáci stáhnout. Zatím mohou zůstat v zahraničí na základě vládního rozhodnutí do konce února.
Přečtěte si předcházející informace:
Vláda schválila přepracovaný plán armádních misí
Rýsuje se politická dohoda o zahraničních misích českých vojáků
Topolánek ostře kritizoval ČSSD za postoj k zahraničním misím armády
Vláda o týden odložila jednání o vojenských zahraničních misích
Paroubek přijal omluvu Topolánka za výroky o misích
Topolánek se omluvil Paroubkovi za výroky o misích, Paroubek omluvu vítá
Už v lednu by se sněmovna mohla vrátit k zahraničním vojenským misím
Vláda chystá redukci počtu vojáků v afghánských misích
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky