Státní sbírky jsou díky daru bohatší o Muchovy kresby ke knize Otčenáš

Originální kresby k Otčenáši Alfonse Muchy patří českému státu. Vznikly před 113 lety a od té doby patřily různým sběratelům. Až se je Čechošvýcarka Věra Neumannová na sklonku svého života rozhodla darovat České republice. Její zástupci vzácnou Muchovu kolekci předali do správy Uměleckoprůmyslového muzea.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přednostní výtisk Muchova Otčenáše s exkluzivním číslem jedna

Přednostní výtisk Muchova Otčenáše s exkluzivním číslem jedna | Zdroj: ČTK

Šéfka pražského Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmakrová se mnou jedná v rukavičkách. Bavlněné bílé rukavice totiž musí mít každý, kdo se Muchových originálů dotýká.

„To jsou první nátisky. Na některých můžeme sledovat, jak Alfons Mucha hledal. Řekněme měnil někde symboliku nebo ornament nebo písmo. Zejména jsou to titulní listy ke knize,“ řekla.

Dar ze sbírky, kterou shromáždila se svým manželem Lotarem Věra Neumannová, obsahuje originální kresebné předlohy keslavnému Otčenáši z roku 1899 a také unikátně dochovanou kompletní maketu zmíněného knižního díla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Michaely Veteškové o daru kreseb Alfonse Muchy Uměleckoprůmyslovému muzeu v Ranním Radiožurnálu

„Barevné litografie jsou samozřejmě příznačné pro Muchovu ornamentální tvorbu,“ vysvětlila Helena Koenigsmakrová.

Vidět originální kresby, které známe ze sbírky Alfonse Muchy Otčenáš, se hned tak nepoštěstí. V knihovně Uměleckoprůmyslového muzea v Praze zůstanou jen pár minut, ale Helena Koenigsmarková slibuje, že některé ze sedmi desítek kreseb vystaví už příští rok v Obecním domě.

Jak moc je kolekce vzácná, nejde určit ani v dolarech, eurech, natožpak v korunách. O jejím významu ale svědčí to, že jejím majitelem byl prezident třetí francouzské republiky Raymond Poincaré. Celý soubor se potom dostal na veřejnost až na pařížské aukci v roce 1972, kdy byl prodán různým dražitelům.

Až manželům Neumannovým se rozptýlené originály podařilo shromáždit. 22. listopadu roku 2012 je od této osmdesátileté mecenášky umění dostalo darem Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.

Michaela Vetešková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme