Nová generace by se měla zasadit o to, aby vytvořila lepší svět, řekl na Foru 2000 dalajláma
Uspořádat svobodné volby trvá šest měsíců, vybudovat svobodnou společnost zabere 60 let, zaznělo na začátek konference Forum 2000. Ta se letos věnuje přechodu od autokratických režimů ke svobodě. Politici i aktivisté z celého světa si v Praze vyměňují zkušenosti a hledají poučení pro vlastní budoucnost. Hlavními hosty jsou Su Ťij a dalajláma.
„Staří by měli mít dost rozumu na to, aby uvolnili místo nové generaci, která má vlastní představy o tom, jak má vypadat svět v jednadvacátém století,“ řekl v zahajovacím proslovu konference Forum 2000 tibetský duchovní vůdce Jeho Svatost dalajláma.
Delegáti ale varují, že nezkušení mladí revolucionáři plni ideálů si často neuvědomují složitost cesty, na kterou se vydávají a přitom na ně čeká celá řada nebezpečí, například korupce nebo extremismus. Proto vítají možnost sejít se v Praze a poučit se od ostatních.
Své zamyšlení ukončil dalajláma optimisticky s tím, že lidé jsou v jádru dobří, a proto se časem veškeré problémy podaří překonat a všichni budou žít ve svobodné a spravedlivé společnosti.
Na téma cesta ke správnému vládnutí odpoledne vystoupí barmská bývalá disidentka a dnes poslankyně Su Ťij. Ta se před polednem setkala s českým prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Janem Kohoutem.
V Praze je celá řada dalších respektovaných osobností světové politiky, jako například Frederik Willem de Klerk, poslední apartheidní prezident Jihoafrické republiky a nositel Nobelovy ceny za mír, právě kvůli roli, kterou společně s Nelsonem Mandelou sehrál v přechodu ke svobodě.
Přijeli také disidenti z Běloruska a dalších zemí, kterým ještě vládnou autokratické režimy, nebo aktivisté arabského jara, kteří v současnosti řeší, jak se s nově nabytou svobodou vypořádat.