„Za demokratický světový řád“ tak zní téma letošní 27. konference Fóra 2000. Konferenci se svým projevem zahájil prezident Petr Pavel a prezidentka Moldavska Maia Sanduová.
„Evropský parlament je nervózní ze situace v Polsku a Maďarsku. Zaznívají velmi silná prohlášení a myslím, že byl silným zastáncem toho, abychom podvázali evropské peníze fungováním právního státu.“
Disidentka je nyní na návštěvě Německa, kde se v úterý sešla s kancléřkou Angelou Merkelovou. Šéfka běloruské opozice se příští týden zúčastní mezinárodní konference Forum 2000 v Praze.
Ve středu se kandidátka ze srpnových prezidentských voleb v Bělorusku zúčastní také debaty o roli žen v politice v dobách krize, kde bude hovořit s Albrightovou a s polskou socioložkou Wigurovou.
Když už mě policie musí šikanovat, snažím se si to užít, směje se proslulý kritik vietnamského režimu Nguyen Quang A. S kým jiným mluvit o vládě komunismu ve Vietnamu než s "napraveným" komunistou?
Jaký je recept britských politiků na získání pozornosti mladých? Českému rozhlasu na to odpovídal radní z jedné londýnské čtvrti, který pomáhal s vedením kampaně i starostovi Khanovi.
Na letošní 21. ročník mezinárodní konference Forum 2000 dorazí ruský opoziční politik Michail Chodorkovskij nebo bývalý prezident Malediv Muhammad Našíd.
Pražský hrad údajně vyzval Daniela Hermana (KDU-ČSL), ať se neschází s dalajlamou, jinak jeho strýci neudělí státní vyznamenání. Zpravodajskému webu Českého rozhlasu to potvrdil sám ministr kultury. Pro Českou televizi zpřesnil, že mu to sdělil přímo prezident Miloš Zeman. Jméno jeho strýce Jiřího Bradyho bylo na seznamu lidí, které má prezident vyznamenat 28. října. Nyní tam podle Hermana i premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) není. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že prezident ze seznamu nikoho nevyškrtl.
Čínská ambasáda ve čtvrtek na svých stránkách uveřejnila prohlášení, podle kterého dalajlama v Česku prováděl protičínskou separatistickou činnost. Reagovala tak na jeho návštěvu v Praze.
Čína v úterý pohrozila Česku zhoršením vztahů kvůli schůzkám politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ve stejný den večer vydali nejvyšší čeští ústavní činitelé prohlášení o respektu k územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí. O zveřejnění prohlášení rozhodl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Hrad. Prohlášení kritizovali politici, univerzity či nevládní organizace
Do Česka se z Bratislavy v pondělí přesunul tibetský duchovní vůdce dalajlama. V Praze bude účastníkem konference Forum 2000, která si připomíná svého zakladatele a dalajlamova přítele Václava Havla. S duchovním se má nakonec sejít ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL, šéf lidovců Pavel Bělobrádek a další představitelé strany. O schůzce byl informován i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který nemá nic proti.
V Praze v sobotu začíná dvacátý ročník konference Forum 2000. Její účastníci se až do středy budou věnovat hledání nových vůdčích osobností v demokraciích a mezináboženskému dialogu. Forum si zároveň připomene svého zakladatele Václava Havla.
Prahu navštíví na podzim tibetský duchovní vůdce dalajláma. Vystoupí na konferenci Fórum 2000, kterou před 20 lety založil tehdejší český prezident a dalajlamův blízký přítel Václav Havel. Letos se Forum 2000 koná od 16. do 19. října její dvacátý ročník a mottem je "Odvaha převzít zodpovědnost". Akce se může účastnit i veřejnost.
Na roli vzdělávání v posilování a šíření demokracie je zaměřený letošní, 19. ročník konference Forum 2000, která byla slavnostně zahájena v Praze. Tradičním tématem konference, u jejíhož zrodu stál někdejší disident a prezident Václav Havel, jsou lidská práva.
Bezpečná země pro všechny včetně žen a menšin a nejlépe v rámci Iráku. Tak si budoucnost Kurdistánu představuje ministr zahraničí tamní autonomní vlády Falah Mustafa Bákir, který do Prahy přijel na konferenci Forum 2000.
Proměna arabských zemí na severu Afriky a na Blízkém východě bude trvat mnoho let. Revoluce takzvaného Arabského jara, které se odehrály před třemi lety, ještě neznamenají vítězství demokracie a rychlou změnu ve společnostech v arabských zemích. Na to upozornili účastníci konference Forum 2000, kterou tento týden hostí pražský palác Žofín.
Účastníci konference Forum 2000 v pražském paláci Žofín dnes budou diskutovat o tom, kam se vydá Blízký východ na historické křižovatce. Zhodnotí nejen změny, které přineslo takzvané arabské jaro, mluvit budou také o rizicích, která má pro region sílící vliv Islámského státu.
Rusko jako nedemokratická síla na světové politické scéně. To je téma, na které dnes diskutují či diskutovali účastníci konference Forum 2000 v pražském paláci Žofín. Dnes na fóru opět vystoupil někdejší šéf ruského ropného koncernu Jukos a donedávna také vězeň Michail Chodorkovskij a promluvil také historik Andrej Zubov, který ztratil práci kvůli kritice ruského postupu na Krymu.
Jak se vyvíjela demokracie za posledních 25 let, co přinesla arabským zemím nebo komu vadí. Na tyto otázky se budou snažit odpovědět účastníci 18. ročníku konference Forum 2000. S podtitulem Nespokojená demokracie: čtvrt století od železné opony a Tchien-an-menu začala večer v centru Pražská křižovatka. Hlavním hostem letošní konference je někdejší nejbohatší muž Ruska, bývalý ředitel ropného koncernu Jukos Michail Chodorkovskij, který přednesl slavnostní řeč.
Barmská disidentka Aun Schan Su Ťij by si přála podporu v další demokratizaci Barmy, protože boj za svobodu neskončil jejím propuštěním z domácího vězení. Na závěr pražského Fora 2000 to označila za jeden z hlavních důvodů, proč se konference zúčastnila. Z Prahy si odváží ale také ponaučení o tom, jak je transformační proces složitý.
Uspořádat svobodné volby trvá šest měsíců, vybudovat svobodnou společnost zabere 60 let, zaznělo na začátek konference Forum 2000. Ta se letos věnuje přechodu od autokratických režimů ke svobodě. Politici i aktivisté z celého světa si v Praze vyměňují zkušenosti a hledají poučení pro vlastní budoucnost. Hlavními hosty jsou Su Ťij a dalajláma.
Skoro stovka světových i domácích osobností se dnes zúčastní konference Forum 2000 v pražském paláci Žofín. Tématem bude přechod občanských společností od autoritářských režimů k demokracii. Už poněkolikáté dorazil tibetský duchovní vůdce dalajláma a vůbec poprvé se konference účastní barmská disidentka Aun Schan Su-Ťij.
Vůdkyně barmské opozice Aun Schan Su-Ťij na úvod konference Forum 2000, která začala v Praze, poděkovala bývalému českému prezidentovi. Václav Havel byl prý pro disidenty v Barmě plamenem naděje v nejtěžších chvílích. Letos poprvé mohla Su-Ťij po mnoha letech domácího vězení přijmout pozvání na akci, jejímž zakladatelem byl právě Havel.
Do Prahy přiletěl tibetský duchovní vůdce dalajláma. Na letišti dalajlámu přivítal pražský primátor Tomáš Hudeček z TOP 09 a jeho stranický šéf, bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. V Česku se dalajláma zdrží čtyři dny, během nichž se zúčastní mezinárodní konference Fórum 2000. V České republice byl dalajláma už několikrát, vůbec poprvé začátkem roku 1990 na pozvání Václava Havla.
Na konferenci Forum 2000 zavítá v září dlouho, a dosud marně, zvaný host, nositelka Nobelovy ceny míru a vůdkyně barmské opozice Aun San Su-Ťij. Pořadatel, Nadace Forum 2000, ji zvala opakovaně, ještě v dobách, kdy byla Su-Ťij disidentkou. V Barmě tehdy vládla vojenská junta. Od roku 2010 má ale země civilní, byť armádou podporovanou vládu, a Su-Ťij je dnes poslankyní za svou Národní ligu pro demokracii.