Sněmovnu čeká hlasování o veřejných zakázkách
Poslanci by dnes mohli rozhodnout, jestli se do soutěže o veřejné zakázky vrátí i akciové společnosti s akciemi na majitele, respektive doručitele. Sněmovnu čeká hlasování o novele zákona o veřejných zakázkách, která napravuje současný stav, kdy se akciové společnosti s anonymními akciemi o veřejné zakázky ucházet nemohou.
Rychlé projednávání novely původně zablokovala ČSSD. Ta se ale s koalicí dohodla na změnách a umožnila zařazení tohoto zákona do programu této schůze sněmovny. To ale podle poslance Jeronýma Tejce z ČSSD neznamená, že sociální demokraté normu v závěrečném hlasování podpoří.
Novelu zákona o veřejných zakázkách v poledních Ozvěnách dne představila poslankyně za Věci veřejné Kristýna Kočí.
„My jsme umožnili, aby ve zkráceném řízení byl projednán návrh na změnu zákona o zadávání veřejných zakázek za jedné podmínky – že nebudou vypuštěny všechny instrumenty, které měly za cíl zprůhlednit informace o vlastnictví firem, které se ucházejí o veřejné zakázky,“ uvedl Jeroným Tejc.
Podle dohody koaličních stran s ČSSD nový návrh sice vrací do hry všechny akciové společnosti, ale tyto firmy budou muset informovat zadavatele zakázky o všech akcionářích, kteří vlastní víc než deset procent akcií.
Autorkami novely jsou poslankyně za Věci veřejné Karolína Peake a Kristýna Kočí, podle které novela odstraňuje pouze legislativní chybu, která vznikla poslaneckým přílepkem k původnímu zákonu. „Stále trváme na tom, že je potřeba připravit komplexní reformu veřejných zakázek a nejenom změnit zákon o veřejných zakázkách, ale primárně zákon o střetu zájmů.“
Přímá volba prezidenta
Sociálním demokratům se téměř jistě už nepodaří na dnes končící zářijové schůzi sněmovny záměr projednat jejich návrh novely Ústavy, která počítá s přímou volbou prezidenta. Zásadně proti jsou poslanci vládní koalice, kteří čekají na příslušný návrh ministerstva spravedlnosti.
Hlasování o veřejných zakázkách bude ve sněmovně sledovat zpravodajka Milada Richterová
Poslanec Marek Benda z ODS zároveň upozorňuje, že pak k prosazení ústavních změn budou i v tomto případě potřebovat hlasy opozice.
„Bude třeba projednávat nebo předjednávat i s opozicí, má-li vůbec přímá volba prezidenta projít, protože je jasné, že koalice ústavní většinu nemá. Na druhou stranu návrh, který předložila sociální demokracie, já pokládám ze všech návrhů, které jsem kdy viděl k přímé volbě prezidenta, za úplně nejhorší. Myslím si, že tento návrh bude opravdu zamítnut,“ uvedl Marek Benda.
Sociální demokraté se ale svého návrhu nevzdávají a počítají s jeho zařazením na další říjnovou schůzi poslanců.
Urychlení výstavby dopravní infrastruktury
Pokud jde o pevně stanovené body dnešního jednání sněmovny, jako první je senátní novela o urychlení výstavby dopravní infrastruktury. Senátor Jiří Žák Rádiu Česko upřesnil hlavní smysl této normy:
„V okamžiku, kdy stát potřebuje vykoupit pozemek, dnes nabídne nějakou cenu, potom začne vlastníkovi uvozovkách vyhrožovat, že mu pozemek vyvlastní a až v další fázi se začne jednat o tržní ceně,“ řekl Jiří Žák.
Základ novely spočívá podle jeho slov v tom, že už od začátku by měla být nabídnuta za pozemek tržní cena, aby byla snazší dohoda.
I když vládní stanovisko k této normě je zatím negativní, ministr dopravy za Věci veřejné Vít Bárta Rádiu Česko řekl, že senátní normu ve sněmovně nechá projít do druhého čtení, tedy k podrobnějšímu projednání detailních ustanovení v příslušných výborech.
„Nemusím souhlasit s každým paragrafem navrhovaných norem, ale mám jednoznačně úctu k tomu, že jsou zde dobré nápady, jak efektivizovat výstavbu dopravní infrastruktury v České republice,“ uvedl Vít Bárta.
Doplnil, že věří, že bude prostor ještě provádět úpravy předložených norem.