Bývalý šéf pražských strážníků Kotrouš dostal za korupci šestiletý trest
Soud udělil exšéfovi pražských strážníků Kotroušovi šestiletý trest. Podle obžaloby si řekl o úplatek za to, že neskončí smlouva s autoservisem.
Soud ho nepravomocně uznal vinným z přijetí úplatku a pokusu o zneužití pravomoci úřední osoby. Zakázal mu také na deset let pracovat u policie nebo městské policie.
Senát Kotroušovi neuvěřil jeho obhajobu, že se dopustil jen podvodu ve složité rodinné situaci. Státní zástupkyně to označila za účelové tvrzení a Kotrouš tím nepřesvědčil ani předsedu senátu Kamila Kydalku:
„Měl požadovat úplatek, to je evidentní. Spáchal takový čin jako úřední osoba - s ohledem na své pracovní a funkční zařazení ve smyslu trestního zákoníku úřední osobou byl. A měl v úmyslu sobě opatřit značný prospěch, to jest prospěch nad 500 tisíc korun.“
Městskou policii v Praze povede Eduard Šuster, schválili to zastupitelé
Číst článek
„Dospěli jsme k závěru, že je na místě udělit trest v době trvání šesti let, což je blíže k dolní trestní sazby. Jelikož dosud trestán nebyl, zařadili jsme ho do věznice s dozorem, místo do věznice s ostrahou,“ uvedl Kamil Kydalka.
Kotrouš připustil, že peníze převzal, ale hájil se tím, že se dopustil nanejvýš podvodu, když sliboval něco, co nemohl splnit:
„Ano, převzal jsem od pana Jíši finanční hotovost za dohodu, že mu pomohu v případném pokračování spolupráce či výběrovém řízení. I když jsem dopředu věděl, že toto nemohu splnit.“
Argumenty Kotrouše považuje za účelové státní zástupkyně Jana Hercogová:
„Pan obžalovaný musel nějak vysvětlit částku 150 000 korun, protože s touto částkou byl zadržen. Zvolil způsob vysvětlení tak, že se raději přiznal k trestnému činu podvodu.“
Rozsudek je nepravomocný. Obě strany si proti němu ponechaly lhůtu k odvolání. Kotrouš verdikt komentovat nijak nechtěl.
Strážníkům chybí kontrola
Podle bývalého vyšetřovatele hospodářské kriminality Zdeňka Ondráčka podle všeho nešlo o selhání pod tlakem ani o řešení špatné finanční situace, jak u soudu Kotrouš tvrdil. Problém podle něj vznikl i proto, že městská policie není pod tak přísnou kontrolou, jako například státní policie.
O případu odsouzeného šéfa městské policie mluvili bývalý vyšetřovatel hospodářské kriminality Zdeněk Ondráček a předseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Milan Štěpánek
„Bohužel městská policie nepatří do složek, které by byly pod kontrolou Generální inspekcí bezpečnostních sborů a jediným možným kontrolorem jejich činnosti je tak Policie ČR,“ vysvětluje Ondráček.
Podle některých hlasů by se mohlo odhalení korupce v největší městské policii v zemi odrazit i v pověsti samotných strážníků a policistů u veřejnosti.
Předseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Milan Štěpánek však věří, že lidé dokážou obě organizace odlišit. „Tento případ může jasně doložit, že naopak Policie ČR udělala velmi dobrý kus práce a odhalila věc, kterou je velmi těžké odhalit,“ míní Štěpánek.