Putin otočil. Rusko nepřistoupí k mezinárodnímu soudu, který kritizuje anexi Krymu
Ruský prezident Vladimir Putin ve středu podepsal rezoluci, podle které Rusko odebírá svůj podpis ze zakládající smlouvy Mezinárodního trestního soudu (ICC), jehož výroky Moskva považuje za jednostranné. Informovala o tom agentura Reuters. Země sice zakládající smlouvu, takzvaný Římský statut podepsala, nikdy ale nedošlo k ratifikaci.
Nařízení, které začalo okamžitě platit, uvádí, že Rusko nebude ratifikovat zakládající smlouvu ICC, kterou podepsalo v roce 2000. Bez ratifikace smlouvy nepodléhalo jurisdikci soudu, proto je rozhodnutí spíše symbolické.
„Bohužel soud nenaplnil naděje s ním spojené a nestal se skutečně nezávislým autoritativním orgánem mezinárodního práva,“ řekl ruský ministr zahraničí.
V prohlášení také uvedl, že soud neprávem obvinil ruské jednotky zapojené do krátké války s Gruzií v roce 2008. Pondělní zpráva soudu navíc rozhněvala Moskvu tím, že označila ruskou anexi Krymu za mezinárodní ozbrojený konflikt.
Intervence mezinárodního soudu
Podle soudu se situace na Krymu a v okolí přístavního města Sevastopol rovná mezinárodnímu ozbrojenému konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. Od září má Mezinárodní trestní soud pravomoci k vyšetřování trestných činů v Donbasu a na Krymu.
Jelikož Ukrajina neuznává status ICC, musela intervenci mezinárodního soudu schválit ukrajinská vláda. Podle haagského soudu se o ozbrojený konflikt jedná ve chvíli, kdy jeden či více států okupuje jiný stát. Zdali se okupace setkala s ozbrojeným odporem, je podle soudu irelevantní.
Rusko v současnosti čelí mimo jiné mezinárodnímu tlaku kvůli leteckým náletům v Sýrii. Někteří aktivisté za lidská práva a americké úřady obviňují ruské jednotky z bombardování civilistů. Moskva to ale odmítá.
Podle Ruska formalita
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl reportérům agentury Reuters, že rozhodnutí odebrat podpis na zakládající smlouvě vzniklo v zájmu národa a šlo jen o formalitu, protože se nic, co se jurisdikce týče, nezměnilo.
ICC je první stálý a nezávislý mezinárodní trestní tribunál. Sídlí v nizozemském Haagu a jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě. Může vydávat mezinárodní zatykače a předvolávat účastníky řízení. Pravomoc soudu ale neuznává řada států. Mezi ně patří mimo Ruska Spojené státy, Čína nebo Izrael.