Norbert Hofer sbírá voliče hlavně na venkově, boduje s protimigračním postojem

V opakovaných rakouských prezidentských volbách se v neděli utkají politik za stranu Svobodných Norbert Hofer s ekonomem a bývalým šéfem strany Zelených Alexanderem van der Bellenem. S nadsázkou lze říct, že se jedná i o souboj města versus venkov. Van der Bellen má převahu ve velkých městech, a Hoferovi zas většinou věří lidé na vesnicích, včetně jeho rodného kraje. Zvlášť úspěšný je tam Hoferův protiimigrační postoj.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Norbert Hofer

Norbert Hofer | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Bwag

Norbert Hofer se narodil nedaleko obce Pinkanfeld ve spolkové zemi Burgenland. Právě tam dostal i letos na jaře, ve druhém kole prezidentských voleb, přes šedesát procent hlasů.

„On by sem nepustil všechny ty ilegály. Zato naše vláda by sem vzala každého,“ říká Karl, obyvatel Pinkafeldu, na adresu nelegálních migrantů a je mu jedno, že nemá pravdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z Pinkafeldu, města, kde vyrostl Norbert Hofer

Rakouská vláda se naopak výrazně podílela na uzavření takzvané balkánské uprchlické trasy. A dlouhodobě zpřísňuje azylové zákony. Pokud jde o uprchlíky, má ale Karl na srdci ještě další věci.

„Dostávají tu všichni zadarmo iPhony. A 80 nebo 90 procent z nich jsou analfabeti.“

I tohle jsou sice nesmysly, Karl se ale nedá. Norbert Hofer varuje před špatnou imigrační politikou, spojuje migraci s nebezpečím a řadě Rakušanů to imponuje.

Politici jeho strany Svobodných na Facebooku opakovaně zveřejnili xenofobní komentáře. Aktivity Svobodných dlouhodobě sleduje Mauthausenský výbor v Rakousku. Vede ho Willi Mernyi.

Rozum namísto extrémů. Alexander van der Bellen je spíš zdrženlivým kandidátem

Číst článek

„I když má vedení Svobodných blízko ke krajní pravici, nesmíme dělat krajní pravici z jejich voličů. To jsou často frustrovaní lidé, hluboce zklamaní politikou i vlastním životem, kteří třeba celý život tvrdě pracovali, byli loajální, a pak jim někdo v 50 řekl, už tě nepotřebujeme, čau,“ popisuje Mernyi.

Důchodce Karl přitom do zmíněného profilu úplně nepasuje. Měl vlastní autoservis a i dnes, v penzi, přiznává, že se mu vůbec nežije špatně. Přesto je Hoferův volič.

Není to jediný paradox rakouských voleb. Třeba rodný Hoferův kraj má bohatou přistěhovaleckou historii, žijí tu Chorvati i Romové a celá oblast Burgenlandu ještě před 100 lety patřila k Maďarsku.

Přesto právě tady vyrostl Norbert Hofer, který straně Svobodných sepsal program včetně protiimigračních tezí, s kterými teď útočí i na post prezidenta.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme