„Modrým trojúhelníkem značíme doupné a jinak významné stromy v lesích,“ říká ornitolog Ivo Hertl. Doupný strom je ten, ve kterém může zahnízdit nějaký živočich, například pták, veverka nebo netopýři.
Praha začne nový systém testovat v létě, zatím ve dvou stanicích metra. Hlavní část nových cedulí plánuje město začít instalovat příští rok, další pak přibydou především při opravách a nové výstavbě.
Na českých dálnicích vjedou ročně do protisměru asi tři stovky řidičů. Silničáři proto na čtyřech nejrizikovějších místech instalovali prvních sedm varovných tabulí.
„Příští rok oslavíme 130. výročí první značené trasy. Za tu dobu se zjistilo, že barva, kterou používáme, vydrží na objektech maximálně tři roky,“ říká předseda Klubu českých turistů na Pardubicku.
„Je to zjednodušení a zamezí to lapáliím při změně paliva nebo při nervozitě řidiče, že omylem vzal jinou pistoli,“ poznamenává Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.
Praha 1 při novém značení pro cyklisty pravděpodobně nepostupovala podle památkového zákona. Mluvčí pražského pracoviště Národního památkového ústavu Andrea Holasová to řekla České televizi.
V Moravskoslezském kraji se rozšiřuje speciální značení jízdních kol či koloběžek. Dělají ho strážníci, kteří na rám nanesou nátěr s mikrotečkami. Na první pohled značení není vidět, zvyšuje ale naději majitelů, že se jim ukradený bicykl opět vrátí. O službu je mezi lidmi velký zájem, po zimní přestávce ji opět nabízejí i strážníci ve Frýdku-Místku.
Ministerstvo zemědělství uvažuje o změně značení piva. Podle plánované vyhlášky by přestala existovat jedenácti a dvanáctistupňová piva, a místo nich by si lidé objednávali piva plná. Piva nad 13 stupňů by se už nejmenovala speciální, ale silná. Změnu si přejí třeba minipivovary.
Lidem ve Slezské Ostravě hrozí, že dostanou pokutu za špatné cedulky na domech. Podle zákona musejí mít číslo popisné i orientační. Úředníci ale tvrdí, že na to majitelé nemovitostí nedbají, a stavební úřad proto chystá sankce.
Evropští spotřebitelé by mohli mít víc jasno o původu masa v uzeninách a dalších masných výrobcích. Poslanci Evropského parlamentu dnes možná zadají úkol Evropské komisi, aby připravila nařízení o značení původu zpracovaného masa. To by se pak muselo objevovat nejen na salámech nebo klobásách, ale také třeba na výrobcích s mletým masem.
Řidiči musí v Hradci Králové počítat s komplikacemi a se zdržením. Důvodem je obnova vodorovného značení na městském okruhu a v přilehlých ulicích Dvořákova, Koutníkova a Víta Nejedlého.
Kompletní obnovou projdou nejen trasy pro pěší turisty, ale i zimní pro běžkaře v Olomouckém kraji. O značení a údržbu se tradičně postará Klub Českých turistů. Letos chce zvládnout minimálně 1120 kilometrů, z toho dvě třetiny tras leží v regionech Šumperska a Jesenicka.
Značení potravin by mělo být přesnější. Sněmovna schválila novelu zákona o potravinách. Ta zavádí i víc sankcí za chyby při jejich značení. Prodejci s ročními tržbami nad pět miliard korun budou mít taky povinnost zveřejňovat čitelně u vchodu seznam pěti zemí, z nichž odebírají nejvíc zboží.
Česko je proti možnému návrhu na povinné označování původu masa ve zmrazených potravinách. Evropská komise by mohla takovou změnu předložit v reakci na loňský skandál s výskytem koňského masa v lasagních a dalších produktech. Některé země požadují, aby bylo na každém výrobku napsáno, odkud maso pochází.
Výrobci alkoholu si stěžují na tvrdší přístup ze strany státu. Podle nových podmínek mají nepřetržitě natáčet místa, kde alkohol označují. Videozáznamy by měli ukládat na servery a zároveň je přes internet přenášet celníkům. Lihovarníci se obávají, že jim kvůli tomu vzrostou náklady až o desetitisíce korun.
Po kauzách se závadnými potravinami hledají Češi na obalech stále častěji informace o zemi původu. Většinou marně. S jistotou se jí dopátrají jen u ovoce a zeleniny a po nemoci šílených krav a ptačí chřipce i u hovězího masa a vajec.
Pět milionů korun. Tolik by měli jako kauci za své podnikání zaplatit výrobci a distributoři lihovin. Počítá s tím návrh zákona o povinném značení lihu, o kterém dnes jednal zemědělský výbor sněmovny. Debatu ale přerušil. Poslancům totiž chodí spousty dopisů od podnikatelů, které by tato kauce mohla zničit.
Členové krkonošské Horské služby mají před sebou poslední kontroly tyčového značení na hřebenech. To je hlavně v zimě pro orientaci v horském terénu pro turisty doslova nepostradatelné. Po celých Krkonoších jsou desítky kilometrů tyčemi označených cest.
Veterináři odhalili v plzeňském hypermarketu Tesco špatně označený původ nebaleného hovězího a vepřového masa. Hovězí z Irska, Velké Británie a Rakouska bylo označeno jako maso ‚českého původu‘. U vepřového bylo zase na cenovce napsáno ‚vyrobeno v ČR‘, ale šlo o maso z Rakouska a Německa. Agrární komora i kvůli těmto případům podporuje podle svého prezidenta Jana Veleby řádné značení původu masa: