Název jídla může evokovat představu, že půjde o pokrm s nějakým Pepíkem nebo od Pepíka, ale jde o velký omyl. Caccio e pepe v italštině znamená pokrm se sýrem a černým pepřem, a je tomu opravdu tak.
Milán už podobný spor zažil. Před jedenácti lety se úřady pokusily zakázat konzumaci zmrzliny v ulicích jen ve čtyřech částech města. V tu chvíli začala „válka o kornoutky“.
U nás se rodinným stříbrem nazývala třeba Becherovka, ale ta už patří polské skupině. To se Belgičanům stát nemůže. Na svoje rodinné stříbro, jakým vafle určitě jsou, si sáhnout nedají.
Jan Hochsteiger se zmrzlinářskému umění vyučil na univerzitě v italské Bologni. Zmrzlinářství se věnuje už 20 let a zmrzlinářské stroje, které jsou součástí sbírky, také rád zkouší v chodu.
V provozovně nebyl zajištěný ani přístup k teplé vodě. Majitel některé nedostatky sice odstranil, ale ty závažnější tam stále zůstávají, uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Muzeum má ve svých sbírkách mechanický strojek na výrobu zmrzliny, který pracuje na principu dvou nádob, mezi které se dává led a sůl. Točením klikou se vnitřní nádoba otáčí a stěrky stírají námrazu.
Stánek s nápisem Ice Love se tam objevil koncem minulého dubna. Mluvčí osvětimského muzea řekl, že nemohli stánek odstranit, protože stojí na soukromém pozemku.
Do vesnice Číháň na Klatovsku se Tiffany Ang přestěhovala ze šestimilionového Singapuru a se svým manželem Václavem Pláničkou zde začali vyrábět veganskou zmrzlinu různých exotických chutí.
„Cítíme morální povinnost vymezit se alespoň touto formou proti agresivnímu počínání Ruska a dát jasnou zprávu lidem z Ukrajiny, že je podporujeme,“ uvedl vedoucí divize Prima Prokop Volf.
Zmrzlináři prý mají problém s nedostatečnou sanitací, špatnému přístupu k hygieně nebo neproškoleným personálem. Výsledkem pak podle potravinářské inspekce je nadměrný výskyt bakterií ve zmrzlinách.
Inspektoři kontrolují i výrobníky ledu. Podle mluvčího inspekce Pavla Kopřivy letošní výsledky nejsou moc dobré. Řada provozů prý hygienická opatření stále podceňuje.
Česká média se ve čtvrtek věnují také tomu, že stále více Čechů chce studovat prestižní školu v zahraničí. Pomáhá jim v tom i rozšířenost online výuky.
Čínský prezident Si Ťin-pching v sobotu oslavil své 66. narozeniny se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, kterého považuje za blízkého přítele. Darem od něho dostal ruskou zmrzlinu.
Nejvíce Češi kupovali nanuky a kornoutkovou zmrzlinu Přibývá také alternativních příchutí, ve stáncích lidé mohou najít syrečkovou nebo třeba žvýkačkovou zmrzlinu.
„Rekordmanem v množství zmrzliny na posezení je pán, který k nám jezdí z Plzně na arašídovou a pistáciovou. Jeho osobní rekord je tři a tři čtvrtě kila!“ říká zmrzlinář.
Úhořů je čím dál méně, na volbu po internetu si budeme muset počkat a zmrzliny se v Česku letos prodá nejvíce v historii. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
V Česku se loni vyrobilo více než 44 milionů litrů zmrzliny. Je to nejvyšší číslo od roku 2004. Česko se tak v evropské produkci zmrzliny loni umístilo na vyšší příčce než třeba Řecko nebo Chorvatsko.
Po celé republice je dnes kolem 7400 provozovatelů, kteří ledovou pochoutku vyrábí nebo přeprodávají. Za posledních šest let se tak počet prodejních míst zvedl skoro o tisícovku.
Dva francouzští farmáři přišli s revolučním gastronomickým výtvorem, který bude výzvou i pro ty nejdobrodružnější gurmány - zmrzlinou s příchutí vepřového bůčku.
Češi mají nejradši vanilkovou zmrzlinu. Přednost jí v průzkumu dala čtvrtina respondentů. Na druhém místě skončila čokoládová příchuť, kterou by zvolilo téměř 20 procent dotázaných.
Za kozí zmrzlinou do Vizovic přijíždějí lidé stále častěji. "Říkám jim, ochutnejte, klidně vám vrátím peníze, pokud vám nebude chutnat, a nikdy se to ještě nestalo," říká majitel farmy Martin Vlček.
Summit G7 ze sicilské Taorminy vyhnal k velkému smutku tamních podnikatelů z městečka turisty. Majitel jednoho z taorminských zmrzlináren si ale rozhodně stěžovat nemůže.
Nezvyklému případu se v těchto dnech věnuje antimonopolní úřad v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa. Přezkoumává totiž ceny kopečku zmrzliny ve městě Tübingen, kde prodejci této pochutiny čelí podezření z kartelové dohody. O případu v úterý informovalo zemské ministerstvo hospodářství v Bádensku-Württembersku.
Netradiční zmrzlinou vyrobenou z olomouckých tvarůžků se můžou letos v létě poprvé osvěžit obyvatelé a návštěvníci Loštic na Šumpersku, kde se proslavený pikantní sýr s nezaměnitelným aroma vyrábí. Loštická kavárna U lišky Bystroušky tvarůžkovou zmrzlinu vyrobila jako první na světě a její majitel si recept nechal patentovat. O nevšední zmrzlinu je obrovský zájem.