Přestože se podle Asociace nákupních center nákupní chování Čechů v posledních letech mění, chuť utrácet je ani letos neopustila, jak v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl předseda asociace Jan Kubíček.
Oblíbenost elektrokol v Česku pořád roste. Zatímco v roce 2019 se jich v zemi prodalo kolem 80 000 kusů, loni to bylo 120 000. Většímu rozmachu ale brání nedostatek součástek a složitá logistika.
Podle mluvčího spotřebitele ale nejvíce trápí podvodníci v e-shopech. Rizikové nákupy na internetu zpravidla nejsou u seriózních a prověřených obchodů.
V povánočních výprodejích mají Češi největší zájem podle manažera nákupního rádce Heureka.cz Marka Dobrého o mobilní telefony a velké spotřebiče, jako jsou pračky, ledničky, myčky nebo sušičky.
Ve více než třech stech případech se lišila cenovka a následná suma, kterou zákazníkovi naúčtovaly u pokladny. Většinou to bylo víc, než kolik kupující čekal.
Minimum zboží ve slevách a jednotné marže, o takových regulacích trhu uvažuje ministr zemědělství v demisi Jiří Milek. Potravinářská komora to vítá, kritika zní ze Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Po vánočních svátcích se opět otevírají obchody. Velká část z nich nabídne slevy a povánoční výprodeje. Ceny půjdou dolů o desítky procent u oblečení, ale třeba i u obuvi nebo sportovního vybavení.
Pokud máte před sebou dovolenou a chcete si na ni pořídit nové vybavení a třeba i oblečení, právě přichází ten správný čas. Obchodníci na přelomu června a července začnou se sezonními výprodeji.
Téměř každý devátý výrobek ve výprodejích není skutečně zlevněný. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu Českého rozhlasu. Společně se spotřebitelským centrem dTest jsme vytipovali 433 výrobků, o které je každým rokem ve výprodejích největší zájem. Jejich ceny nafotilo dvacet redaktorů v obchodech po celém Česku. Postup pak zopakovali v první den výprodejů, tedy 27. prosince. Ceny se prokazatelně snížily jen u třetiny výrobků. Tabulku s kompletními výsledky si můžete prohlédnout na konci článku.
V Česku začaly velké povánoční výprodeje. Někteří obchodníci lákají tento týden zákazníky až na 80procentní slevy. Lidé levněji nakupují hlavně elektroniku, hračky a sezónní oblečení. Téměř 80 procent lidí ale prodejcům nevěří, že zlevní tak, jak slíbili. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas.
Česká obchodní inspekce (ČOI) při kontrolách výprodejů ve druhém čtvrtletí uložila obchodníkům 520 pokut v celkové výši 4,8 milionu korun. Inspektoři provedli 1271 kontrol na ochranu spotřebitele, porušení právních předpisů bylo zjištěno v 605 případech. ČOI to dnes oznámila v tiskové zprávě.
Prodejci ve 40 procentech případů porušují pravidla při poskytování nejrůznějších slev. Zjistili to inspektoři České obchodní inspekce, kteří provedli v 1. čtvrtletí letošního roku víc než 2 tisíce kontrol. ČOI proto udělila na 500 pokut za 4,3 miliony korun.
Při slevových akcích a výprodejích loni chybovala téměř polovina kontrolovaných prodejen. Česká obchodní inspekce rozdala za porušení předpisů pokuty za víc než 13 milionů korun.
Portréty prezidenta Miloše Zemana pro školy nebo úřady jsou teď ve slevě. Prodávají se za dvacetikorunu, tedy za polovinu původní ceny. Důvodem je nadbytek fotografií. Tisícovky jich leží ve skladu i přesto, že jich firma vytiskla méně než v případě předchozích prezidentů Václava Klause a Václava Havla.
Ceny zimního oblečení i sportovního vybavení padají rychle dolů. Podle průzkumu nezávislého spolku S-Test ale obchodníci zlevňují především zboží z loňské kolekce.
Výprodeje a slevy u obchodníků pomalu končí. Podle posledních údajů internetových vyhledávačů slev padaly ceny v e-shopech po Vánocích v průměru o 19 procent. Největší zájem o zlevněné zboží byl v pondělí 28. prosince. Češi ve výprodejích nakupují hlavně elektroniku, mobily, oblečení a hračky. Velký zájem hlásí prodejci o rozbalené zboží. Tedy takové, které pod vánočním stromkem nový majitel rozbalil, ale vrátil ho zpět do obchodu.
V Česku začaly povánoční výprodeje. Už dnes můžou zákazníci nakupovat v internetových obchodech s výraznými slevami. Podle analytiků každým rokem stoupá počet lidí, kteří si nadělují pod stromek peníze a čekají na výhodnější ceny. V kamenných obchodech spadnou ceny až zítra.
Skoro polovina prodejců porušila v posledních měsících při výprodejích zákon. Ukazují to kontroly České obchodní inspekce (ČOI) za třetí čtvrtletí. Za pochybení inspektoři rozdali prodejcům 300 pokut v celkové výši 3,2 milionu korun.
Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila, že někteří prodejci klamou při prodeji zlevněného zboží. Nedostatky našli kontroloři ve 40 procentech obchodů. Prodejcům už byly letos uloženy pokuty za více než 3,5 milionu korun.
Obchodníci naplno spustili povánoční výprodeje, někteří avizují snížení cen až o 75 procent. Ne vždy je ale všechno, co se tváří jako sleva, opravdu zlevněné. Sami spotřebitelé upozorňují na sociálních sítích na případy, kdy prodejci lákají na slevu, kterou ale neposkytnou.
V obchodech začala povánoční nákupní horečka. Slevy až 70 procent a výprodeje přilákaly do prodejen tisíce lidí. Na druhý svátek vánoční nakupovali zákazníci hlavně zlevněné oblečení a boty.
Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila další obchodníky, kteří při slevách a akčních výprodejích klamou zákazníky. Inspekce za posledního čtvrt roku našla pochybení skoro u poloviny kontrolovaných prodejen. Nejčastěji šlo o nesprávné uvádění cen zboží v regálech.
Ve Francii tento týden začaly povánoční slevy, které do obchodů přilákaly desítky tisíc lidí. Řada Francouzů si už nákupy bez výprodejů ani nedokáže představit a proto s nimi počkala právě na nadcházející týdny. Ale najdou se i společnosti a značky, které o slevách nikdy neuvažují.
Ve Francii začaly zimní výprodeje. Nejpopulárnější jsou v Paříži, lidé se na ně ale těší i v dalších městech. Slevy se obvykle pohybují kolem 30 až 50 procent, výhodně je možné pořídit hlavně oblečení. Podobně jako v Německu či Rakousku, kde výprodeje běží už druhý týden.
Obchodníci hromadně zahájili období povánočních slev. Na zlevněné zboží lákají kamenné obchody i internetoví prodejci. Největší zájem je tradičně o elektroniku a oblečení. Odborníci ovšem varují, že ne všechny slevy mohou být výhodné a obchodníci mohou zákazníky klamat. ČOI je při "slevovém podvádění" letos nachytala téměř v polovině kontrolovaných případů.
V Německu začínají velké výprodeje. Tisíce Čechů se proto vydávají do obchodů hlavně do Bavorska nebo Saska, velmi populární jsou třeba Drážďany. Zatímco dříve byla lákadlem třeba elektronika, dnes se jezdí nakupovat hlavně oblečení.