Finanční úřady loni získaly 8,8 miliardy korun z 25,5 miliardy korun vymáhaných daňových nedoplatků. Úspěšnost klesla na 34,3 procenta z 55 procent v roce 2019.
„Chyba je ve výši sankcí a nemožnosti postihovat podle krizového zákona efektivně právnické osoby, respektive je to poměrně těžká záležitost,“ řekl právník Ondřej Dostál.
Inkasní specialisté volají dlužníkům v noci, navštěvují je doma a ptají se sousedů a zaměstnavatelů. Etický kodex Asociace inkasních agentur tyto postupy dovoluje.
Stát si od nového zákona sliboval, že zvýší šanci obětí trestných činů získat odškodnění. Možnost dostat peníze ze zvláštního účtu však zatím nikdo nevyužil.
Asi 470 dlužníků na výživném může každoročně přijít o řidičský průkaz. Vyplývá to z odhadů Exekutorské komory. Soudní exekutoři mají možnost zastavit oprávnění od roku 2013. I když je to podle nich účinný způsob, jak lidi přimět splatit dluh, často ho nevyužívají.
Nezaplacené pokuty za dopravní přestupky či správní poplatky města Olomouce vymáhají od roku 2013 magistrátní úředníci. Úspěšní jsou ve více než třetině případů. Jen za letošní pololetí řešili 773 případů, úspěšní byli ve 287.
Vymáhání alimentů po rodiči, který žije v zahraničí, je v posledních letech těžší. Placení výživného na české děti se vyhýbají hlavně Španělé a Italové. Zdržují soudní řízení a často také tají majetek, aby jim soud vypočítal nízké alimenty. Před dvěma lety poslali cizinci na své potomky téměř 21 milionů korun, vloni už o dva méně.
Česká pošta už dlouho neposkytuje jen listovní služby, tedy doručování balíků a dopisů. Teď bude například spravovat i pohledávky více než sta tisíc černých pasažérů pražského dopravního podniku. Pomůže tak k vymáhání téměř 700 milionů korun.
Státu se stále nedaří po soudcích a státních zástupcích vymáhat peníze, pokud se nějakým způsobem proviní. Například když neúměrně protahují soudní řízení. Pokud chce ministerstvo spravedlnosti od nich získat nějakou finanční náhradu, musí být soudce nebo žalobce nejprve kárně odsouzen. Jenže k tomu často z různých důvodů nedojde. Úřad proto chystá změny, aby mohl stát vymáhat peníze snadněji.
Ministerstvu financí se podle Nejvyššího kontrolního úřadu nedaří vymáhat zahraniční pohledávky civilního charakteru, úřad proto podává trestní oznámení na neznámého pachatele. Mohla prý být porušena povinnost při správě cizího majetku. Porušení rozpočtové kázně se týkalo více než 2,5 milionu korun.
Po deseti letech se olomoucký magistrát přestal spoléhat pouze na exekutory. Dluhy za poplatky nebo pokuty teď řeší šest úředníků speciálního oddělení. Město tak chce mít pod kontrolou způsob vymáhání pohledávek. Dlužníci navíc nemusí platit vysoké poplatky za exekutora.
Nemocnice budou dál vymáhat stokorunové poplatky, které jim někteří pacienti dluží. A to i po nedávném rozhodnutí Ústavního soudu. Podle něj musí tento poplatek skončit do konce roku. Ministerstvo zdravotnictví chce od ledna zrušit platby dětem a dospělým dát limit, vzhledem k politické situaci ale není jasné, jak to dopadne.
Českým úřadům se daří lépe vymáhat peníze na výživné z ciziny. Loni získaly na 16 milionů korun, což je skoro o pět milionů víc než před třemi lety. Přesto brněnský Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí stále bojuje s některými jihoevropskými zeměmi, které nejsou příliš ochotné spolupracovat.
Lidé, kteří dostali pokutu za jízdu načerno v MHD, už nebudou muset platit vymahatelským firmám několikanásobně větší částky. Rozhodl tak Ústavní soud, podle něhož jsou nároky vymahatelských firem na náhradu nákladů za právníka parazitováním na drobných pohledávkách. Soud rozhodl, že se budou hradit pouze účelně vynaložené náklady.
Rok a půl poté, co Český rozhlas upozornil na spornou zakázku Všeobecné zdravotní pojišťovny na vymáhání pohledávek, padlo v této věci konečné rozhodnutí. Správní rada VZP odsouhlasila kritizovanou zakázku, přestože software na správu svých dluhů kupovala pojišťovna před časem.
Česku se úspěšně daří vymáhat výživné na děti ze zahraničí, především díky častějším dohodám o splácení výživného ještě předtím, než o něm rozhodne definitivně soud a dotyčnému neplatiči případně hrozí nucená exekuce. Radiožurnálu to potvrdil ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán.
Čeští autodopravci si stěžují státním úřadům, že prý po nich chtějí peníze, které firmy nikomu nedluží. Totiž údajné resty spojené s výběrem silničního mýtného. V řadě případů z poslední doby se údajně stalo, že příslušná advokátní kancelář požadovala vyrovnání dluhů, které už byly jednou uhrazeny. Sdružení autodopravců ČESMAD proto vyzývá své členy, aby nereagovali na výzvy právníků, dokud se situace nevyjasní.