Úřady loni vymohly jen zhruba třetinu z nedoplatků na daních. Úspěšnost kvůli pandemii klesla

Finanční úřady loni získaly 8,8 miliardy korun z 25,5 miliardy korun vymáhaných daňových nedoplatků. Úspěšnost vymáhání nedoplatků ve srovnání s předchozím rokem kvůli dopadům pandemie klesla. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální finanční ředitelství

Generální finanční ředitelství | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Množství případů vymáhání daňových nedoplatků loni meziročně kleslo o zhruba dvě procenta na 2,22 milionu a objem vymáhaných peněz o zhruba procento na uvedených 25,5 miliardy korun. Získaných peněz je zhruba o 5,4 miliardy méně než předloni. Úspěšnost klesla na 34,3 procenta z 55 procent v roce 2019.

Euro je na svém sedmitýdenním maximu. Evropská centrální banka měnovou politiku nezměnila

Číst článek

„V důsledku mimořádných opatření, přijatých v souvislosti s pandemií covid-19, byla ovlivněna i oblast vymáhání daňových nedoplatků, což se projevilo v objemu vymožených nedoplatků. Podnikatelům jsou státem poskytovány kompenzace, byly vydávány generální pardony a podobně. Ztížená, či nulová možnost kontaktů a podnikání je okolností, jaká nemá v moderní historii obdoby a která se přechodně musela odrazit také ve správě daní,“ sdělila finanční správa.

Případy, kdy by okamžité provedení daňové exekuce mělo pro poplatníka zvlášť nepříznivé následky s přímou souvislost s pandemií, správa řeší také na základě žádostí poplatníků posečkáním nebo rozložením úhrady daně ve splátkách. Postupné narovnání ekonomického prostředí a zánik pandemie se jistě projeví i ve správě daní a ve vymáhání nedoplatků, dodal správa.

K vymáhání nedoplatků finanční úřady přistupují až po uplatnění ostatních zákonných způsobů, kterými mohou přimět dlužníky k splnění jejich daňové povinnosti. Nejvyšší hodnoty u vymáhaných i vymožených daňových nedoplatků jsou dlouhodobě evidovány na dani z přidané hodnoty.

Daňové nedoplatky představují rozdíl mezi daní, která měla být zaplacena, a skutečně zaplacenou částkou. Daní, která měla být zaplacena, může být nejen přiznaná, ale i daň doměřená finančním úřadem a popřípadě i stanovené penále, pokuty, úroky nebo náklady řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme