Vyúčtování za elektřinu a plyn chodí v Česku obvykle jednou ročně, na jaře. Může se ale stát, že částky ve vyúčtování nesedí. Co v takovém případě dělat?
„Zvýšení cen se mělo samozřejmě promítnout do záloh, ale načasování bylo nešťastné. Zdražilo se k 1. září a patnáct dní na to byly volby, dojednávala se nová koalice,“ namítá bývalý náměstek Mánek.
Obyvatelům Lubů na Chebsku přišel nedoplatek za teplo v řádech desítek tisíc korun. Co s tím dělat? Pro Radiožurnál odpovídal ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.
Zálohy město navýšilo v bytech, které pronajímá, až od listopadu. „Ano, bylo to pozdě. Primární bylo zajistit, že se bude vůbec vytápět. Firma nevěděla, jestli vůbec plyn nakoupí,“ brání se starosta.
Finanční úřady loni získaly 8,8 miliardy korun z 25,5 miliardy korun vymáhaných daňových nedoplatků. Úspěšnost klesla na 34,3 procenta z 55 procent v roce 2019.
Novela zákona by měla pomoci vymáhat pokuty zejména od cizinců. Nyní vede podle ministerstva vnitra špatná vymahatelnost nedoplatků k tomu, že lidé opakovaně pravidla silničního provozu porušují.
Zpěvák Karel Gott neuspěl s žalobou na ministerstvo financí. Po státu chtěl Gott zaplatit odškodné ve výši 1,3 milionu korun za výdaje na soudní spory kvůli nesprávně vyměřeným daním.
V ostravském Přednádraží roste napětí kvůli zastavené vodě. Lidé v sociálně vyloučené lokalitě žijí už od minulého týdne na sucho. Vodárny kvůli nedoplatkům zatáhly kohoutek. 200 lidí teď zásobuje cisterna a hrozí jim, že skončí na ulici.
Může být člověk potrestán za něco, co nemůže ovlivnit? Teoreticky by se to stávat nemělo, v praxi se s tím asi potkal každý z nás. Tak jako dopravci, kteří sice poctivě platí mýto, ale vinou jedné neexistující mýtné brány jsou popotahováni jako neplatiči.