Vedení Ústavu pro studium totalitních režimů řeší potíže z minulosti. Kvůli nepovedené opravě přišel ústav o sídlo i o peníze. Poškozuje nás to finančně i navenek, upozornil šéf Ladislav Kudrna.
Cílem kontroly bylo prověřit činnost ministerstva financí, Generálního finančního ředitelství a jednotlivých finančních úřadů týkající se nadměrných odpočtů, a to mezi lety 2019 až 2022.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili sedm lidí a tři právnické osoby kvůli krácení daně z přidané hodnoty. Hrozí jim až 13 let vězení.
Finanční správa doměřila pětici dceřinek Agrofertu daň přes 1,2 milionu korun, jak už dřív zjistil iROZHLAS.cz. Firmy pak podle informací Deníku N neuspěly s odvoláním.
Generální finanční ředitelství zřejmě manipulovalo s milionovou zakázku, píšou to Hospodářské noviny. Deník informuje, že řetězce už zákazníkům nedávají věrnostní karty. Více ve výběru z médií.
„Vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu,“ uvedl ministr financí.
Českobudějovický magistrát na začátku prosince zastavil přestupkové řízení s bývalým šéfem KSČM Vojtěchem Filipem. Nesrovnalost ohledně podezřelého půl milionu nenašel podle něj ani finanční úřad.
Změnami režimu územních pracovišť se ušetřilo jen 6,8 milionu korun namísto původního cíle 14,2 milionu korun. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad.
Finanční úřady loni získaly 8,8 miliardy korun z 25,5 miliardy korun vymáhaných daňových nedoplatků. Úspěšnost klesla na 34,3 procenta z 55 procent v roce 2019.
Podle policistů vytvořili obvinění v letech 2016 a 2017 kvůli neoprávněnému obohacení skupinu obchodních společností. Struktura skupiny byla několikastupňová.
„Obviněné osoby měly od roku 2016 do roku 2018 zkrátit daň z přidané hodnoty o částku nejméně 75 milionů Kč v souvislosti s dovozem ojetých luxusních automobilů do České republiky,“ informoval Ibehej.
Nyní tedy jasné, kolik firem úředníci zkontrolovali a s jakým výsledkem. Na dani úředníci firmám doměřili přes 416 milionů korun a daňová ztráta byla snížena o více než 70 milionů.
Argument finanční správy, že nemožnost prodloužit lhůtu na odvolání je v zájmu podnikatelů, soudci Nejvyššího správního soudu označili za „téměř ironický“.
„Část peněz (pět milionů Kč) měl úředník skutečně převzít a bezprostředně poté byl zadržen kriminalisty Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ),“ uvedl Ibehej.
Šéfka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová je přesvědčena, že práce drtivé většiny zaměstnanců správy je dobrá, kvalitní a odpovědná a správa přijímá dostatek systémových opatření.
Není pravda, že když ministerstvo odpustilo zálohu na daň z příjmů, nebude nutné nikdy tuto částku uhradit. Server iROZHLAS.cz sestavil seznam pěti opatření, na které byste si měli dát pozor.
„Zaměstnanec Generálního finančního ředitelství měl požadovat úplatek 10 milionů korun, kdy část peněz měl skutečně převzít,“ sdělil mluvčí protimafiánské centrály Jaroslav Ibehej.
Generování certifikátu v prostředí webové aplikace Elektronická evidence tržeb na daňovém portálu proběhne během několika vteřin. Poté je nutné certifikát nainstalovat do pokladního zařízení.
Finanční správa tvrdí, že sice rozhodnutí Ústavního soudu vnímá, ale zákon jí neumožňuje se jím řídit. Firma se proto obrátila s žalobou na Městský soud v Praze.