Lidé mají v pátek poslední šanci požádat písemně o voličský průkaz, pokud nebudou moci za týden v krajských, případně senátních volbách hlasovat ve své domovské obci.
Hlasovat lze nejen ve volební místnosti. Nemohoucím komise může donést přenosnou volební urnu domů nebo do nemocnice. V druhém případě je ale potřeba mít u sebe voličský průkaz.
Volby do Evropského parlamentu se blíží. Hlasovat se v Česku bude v pátek 7. a sobotu 8. června. A na odeslání žádosti o voličský průkaz už zbývá poslední den.
Nejvyšší správní soud obdržel 400 stížností na prezidentské volby, první část z nich už zamítl. Zabývá se například pozdním doručením voličského průkazu nebo špatným výsledkům v okrsku Praha Bohnice.
„Pro lidi s voličským průkazem máme dva paravány a pro místní jeden na straně. Je to proto, aby místní nemuseli stát ve dlouhých frontách,“ vysvětluje předsedkyně tamní volební komise.
Aby mohli hlasovat pro uchazeče o Pražský hrad, rozhodovali se, jestli se jim cesta do nejbližší volební místnosti vůbec vyplatí. Češi, kteří žijí v zahraničí, často složitě hledají odpověď.
Petr Pavel a Andrej Babiš shánějí podporu u voličů v regionech. Zatímco Pavel vyrazil na Moravu, Babiš na sever Čech. Oba se setkali se svými příznivci, nevyhnuli se ani odpůrcům.
Za plentu musíte jít hlasovat sami. Existuje ale výjimka, týká se situací, kdy máte zdravotní potíže nebo nemůžete číst a psát. Pak může za plentu s vámi jít i jiný volič.
Před pěti lety možnost hlasovat s voličským průkazem využily tisíce občanů, kteří o hlavě státu rozhodovali například v horských střediscích nebo v cizině.
K novinkám zákona, který ministerstvo předložilo v květnu, patří zavedení jednoho volebního dne místo dvou, jak je v ostatních evropských zemí obvyklé.
O voličský průkaz lze požádat osobně i písemně. V prvním případě stačí dojít na úřad v místě trvalého bydliště do 6. října do 16.00, v druhém případě je třeba písemnou žádost poslat do 1. října.
Pokud budou voliči v nadcházejících eurovolbách mimo trvalé bydliště, musí si nejpozději do 22. května vyřídit voličský průkaz. S tím pak můžou přijít k urnám v kterékoli volební místnosti v Česku.
Žádat si o průkaz odkudkoli momentálně není možné, protože bez jednotného systému by úřady nebyly schopné ověřit, jestli si tentýž volič nezažádal o průkaz na několika místech zároveň.
V nejbližších volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 by Češi v zahraničí mohli volit korespondenčně. Aspoň to předpokládá TOP 09, která připravuje novelu volebního zákona.
Vítek Nevřela požádal o voličský průkaz za pomoci datové schránky. Jak ale informoval server iROZHLAS.cz, opavský magistrát mu odmítl voličský průkaz vystavit.
Při sněmovních volbách v Královéhradeckém kraji byly okrskovými volebními komisemi v několika případech zachyceny již neplatné tiskopisy voličských průkazů.
Pochází z Liberce, volit chtěla v Praze. Elektronicky proto si zažádala o voličský průkaz, liberecký magistrát ho vyřídil a předal poště. Pak se ovšem po dopisu slehla zem.
Až 5000 tiskopisů voličských průkazů se v posledních letech „zašantročilo“ na obecních úřadech. Ministerstvo vnitra před letošními volbami upřesnilo počet odcizených a ztracených formulářů průkazů.
Lidé mají ve středu poslední příležitost, aby si na obecní úřad zašli pro voličský průkaz, pokud budou chtít vybírat poslance mimo svou domovskou obec. Čas na to mají do 16.00.
Do sněmovních voleb zbývá 15 dnů. Obecní úřady začaly vydávat voličské průkazy. Volit s nimi mohou lidé v Česku i v zahraničí. Doklad by si měli pečlivě hlídat, pokud ho ztratí, duplikát nedostanou.