Jak mě Česká pošta vyškrtla ze seznamu voličů
Nevolila ani kamarádka Míša, kolegyně Marie, exkolega Ondřej. A to jsme všichni chtěli. Jenže nám Česká pošta nedoručila volební průkazy.
Pokud nejste během voleb poblíž svého trvalého bydliště, volit můžete jen pod podmínkou, že si vyřídíte volební průkaz. Týká se to řady lidí - v hlavním městě jich takto bydlí asi 30 tisíc, v Brně 6000, v Plzni 3000. Kromě zaměstnanců jde třeba o studenty nebo prostě o ty, kteří bydlí v podnájmu a jejich domácí si zápis trvalého bydliště nepřeje.
Pošta doručuje voličský průkaz už devět dní. Pokud se ztratil, nemůže jít volička hlasovat
Číst článek
Pomoc voličům
Že se jejich voliči rekrutují právě ze skupiny méně usedlých, si letos uvědomila řada stran. Proto voličské průkazy propagoval Dominik Feri z TOP09 i Zelení, Piráti dokonce pomáhali ověřovat podpisy na žádostech.
„Každý volič může přijít, vyplnit formulář, na místě mu notář ověří podpis a dále se o vystavení průkazu již postarají Piráti - vyřízený volební průkaz už voliči přijde poštou na místo určení,“ psali na webu s tím, že tak asistovali asi tisícovce lidí.
Pomoc se žádostí o průkaz nabízela i služba Podejto.cz. Autor Hlídače smluv Michal Bláha zase zprovoznil generátor žádostí o průkazy, využilo ho přes osm tisíc voličů. Sám ale také ví minimálně o deseti lidech, kterým hotový průkaz nakonec nepřišel.
'Žádná extrémní zátěž'
O kolik volebních průkazů si voliči skutečně požádali, nikdo neeviduje: „Povinnost nahlašovat počty vydaných voličských průkazů žádnému z volebních orgánů ze zákona nevyplývá. Tento údaj není ani součástí zápisu o průběhu a výsledku hlasování ve volebním okrsku. Ministerstvo vnitra ani jiný volební orgán proto tímto údajem nedisponuje,“ řekla serveru Echo24 mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.
„Žádnou extrémní zátěž neevidujeme, s tím že tedy nevíme, zda je v zásilce volební průkaz,“ popřel dramatický nárůst počtu zásilek tiskový mluvčí pošty Matyáš Vitík. Ano, neví o zvýšeném množství stížností kvůli nedoručeným dopisům.
Nemohli jste volit kvůli ztracenému voličskému průkazu, nebo jiným úředním zádrhelům? Server iROZHLAS.cz zajímá váš příběh, napište na jan.cibulka@rozhlas.cz.
A pokud průkaz nedorazí, k volbám jednoduše nemůžete. Ve chvíli, kdy úřad dokument vystaví, totiž voliče vyškrtne z voličského seznamu, aby nemohl volit dvakrát (jednou v místě bydliště, podruhé s průkazem). Není proto možné ani vystavit duplikát, jelikož pořád hrozí, že se původně ztracená zásilka přeci jen někde najde.
Na nějakou opravu ale stejně není čas, podle zákona je možné průkazy vystavit nejdříve 15 dní před konáním voleb. Pokud se dopis někde zadrhne (můj průkaz zatím cestuje přes půl Prahy skoro dva týdny), není prostor pro nápravu. Jediná jistota tedy je dokument na obecním úřadě převzít osobně, stejně dobře tak ale můžete přijet odvolit.
Řešení je tak nejspíš jenom v zavedení elektronické evidence voličů (neplést s elektronickou volbou), ostatně by to neměl být problém, když třeba policie běžně zvládá ověřovat totožnost občanů i v terénu.
Přitom za volby zodpovídá ministerstvo vnitra, stejně tak spravuje registr obyvatel a v neposlední řadě také řídí Českou poštu. Ztracené hlasy jdou tak na vrub tomuto resortu.
Většina krajů nechce nová gymnázia. Zaměstnavatelé potřebují průmyslováky
Martin Fendrych
EET rozpočet nezachrání. Doba nízkých deficitů je definitivně pryč
Julie Hrstková
Proč jsou tak nepříjemné množící se příklady chaotického vládnutí
Petr Šabata
Je vystoupení Slovenska z EU a NATO reálné?
Kamila Pešeková