Nedávný večírek v Rusku překročil pomyslnou mez a vyvolal veřejný skandál: jedna popová hvězda skončila ve vězení a několik dalších lidí se omluvilo, zatímco soudní žaloba požaduje obří odškodné.
Takzvaní vlastenci, pro které se nedávno ujalo označení dezoláti, demokratičtěji smýšlející většině státní vlajku ukradli a využívají ji k propagaci svých prapodivných cílů.
Moskva ||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Výuka v Rusku nově začne každé pondělí slavnostním vyvěšením vlajky a hymnou. Do školních učebnic mají také přibýt zmínky o takzvané zvláštní vojenské operaci.
Jsou to první volby od potlačení prodemokratického hnutí v této bývalé britské kolonii. Květnová změna volebního zákona zaručuje, že zákonodárný sbor obsadí především politici věrní Pekingu.
Každé pohrávání si s uprchlickou kartou je v naší do sebe uzavřené společnosti nebezpečné. To zjistila třeba ODS, která svojí nacionalistickou rétorikou dala vyrůst Klausovi mladšímu.
„Když jsem přišel na FAMU, začal jsem opravdu dělat filmy. Za pět let jsem vyprodukoval 54 filmů. Mě to strašně bavilo a vůbec jsem nechodil na přednášky. Byl jsem hodně problematický student.“
Podle ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové (ANO) by měl nový předmět zahrnovat základy zdravovědy, fakta o armádě a také dětem osvětlit, co to znamená být Čech.
Rusko dá v příštích pěti letech téměř 1,7 miliardy rublů (580 milionů korun) na vlasteneckou výchovu občanů, zejména mládeže. Dekret už podepsal předseda ruské vlády Dmitrij Medvěděv. Cílem programu je vytvořit výchovný systém odpovídající "soudobým výzvám a úkolům rozvoje země," informovala agentura Interfax.
„Jíme doma“, pod tímto sloganem se skrývá název plánované sítě fastfoodů, kterou chtějí v Rusku založit legendární ruští režiséři Nikita Michalkov a jeho bratr Andrej Končalovskij. O pomoc s rozjezdem podniku, který by měl být vlasteneckou konkurencí americkým a jiným západním řetězcům, teď žádají stát.
Po více než týdenních protestech hongkongská vláda rozhodla, že školy nemusí vyučovat čínské vlastenectví. Zavedení předmětu podporoval Peking, který také financoval učebnice na jeho výuku. Podle obyvatel Hongkongu neměl předmět propagovat lásku k vlasti, ale vymývat dětem mozky.
Mezi Itálií a Německem se dnes rozhodne o dalším finalistovi letošního fotbalového eura. Německo zachvátila fotbalová horečka, všichni věří, že po 16 letech jejich reprezentace konečně přiveze zlaté medaile. Fotbalové nadšení ale také rozpoutalo debatu o nezdravém patriotismu.
Dnes je to přesně 150 let od okamžiku, kdy byl založen Sokol. Antická idea kalokagathie, tedy dokonalosti těla i ducha nadchla dva české buditele a ti ji později dovedli téměř k dokonalosti. I když zlaté časy Sokola zhatila druhá světová válka a 40 let komunismu, Sokolové existují dál.
V předvečer státního svátku, který připomíná vznik samostatného státu, nabývá na aktuálnosti jeden z nápadů ministra školství Josefa Dobeše, který doporučuje, aby se školní osnovy zaměřily na výchovu k vlastenectví. Obratem se ozvali kritici tohoto návrhu s tím, že sebevědomí není možné budovat na pouhé příslušnosti k určité skupině.
Na Slovensku se zvedá odpor proti vlasteneckému zákonu, který navrhla Slovenská národní strana. Před prezidentský palác v Bratislavě přijdou odpoledne demonstrovat studenti. Proti zákonu se vzepřeli i mnozí učitelé a také zastupitelé obcí a měst. Norma nařizuje hrát před vyučováním hymnu a každou třídu vybavit státními symboly.
Slovenský deník SME bude zřejmě čelit dalšímu trestnímu oznámení od politika vládní koalice. Tentokrát kvůli tomu, že jeho redaktoři zesměšňovali vlastenecký zákon. Humoristickou relaci chce hnát k soudu místopředsedkyně parlamentu Anna Belousovová ze Slovenské národní strany, která zákon na podporu vlastenectví navrhla.
Učitelé a studenti na Slovensku hodlají bojkovat nový vlastenecký zákon, který nařizuje začínat vyučování poslechem státní hymny. Středoškolští studenti chystají protesty v ulicích. Zákon z dílny Slovenské národní strany přijal parlament v úterý a čeká na podpis prezidenta.
Žáci ve slovenských školách budou od 1. dubna před vyučováním povinně poslouchat státní hymnu. Parlament schválil návrh takzvaného vlasteneckého zákona, který předložila slovenská Národní strana.