Bylo by proto dobré v Poslanecké sněmovně hledat pro Jurečkovu reformu co největší shodu. Není vyloučené, že ač to vypadá, že vláda si úkol z programového prohlášení splní, bude to jenom na chvíli.
Předlohu měnící na šedesát zákonů čeká v dolní komoře druhé čtení. V něm mohou zákonodárci podávat pozměňovací návrhy. Opozice jich chce uplatnit desítky, některé jsou ve sněmovním systému už nyní.
V koalici je podle premiéra naprostá shoda na postupu při dalším projednávání balíčku ve Sněmovně. Detailní soupis navržených změn poskytne ve čtvrtek ministerstvo financí.
Opozice už navrhla, aby Sněmovna balíček zamítla v nynějším prvním čtení. Poslanci budou hlasovat i o návrhu na vrácení materiálu vládě k dopracování, což se pokládá za mírnější formu zamítnutí.
Sněmovnu zřejmě čeká velmi dlouhý týden. Začíná jednání o vládním konsolidačním balíčku, který má zabránit dalšímu zadlužování státu. Opozice ale avizuje rozsáhlé obstrukce.
Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS připustil v pondělí možné změny ve vládním konsolidačním balíčku. Více s premiérem a předsedou ODS Petrem Fialou, který je hostem ve vysílání Radiožurnálu.
I když se vládě podaří prosadit snížit sazbu DPH na potraviny na 12 procent, neočekávají venkovského prodejny větší příliv zákazníků. Jaký bude dopad úsporného balíčku, mapuje seriál Radiožurnálu.
„Slevy jsou využívané napříč celým příjmovým spektrem. Zase neděláme nic s daňovou progresí, což je velká promarněná příležitost,“ míní Klára Kalíšková.
Škrtání podpory obnovitelných zdrojů má být součást konsolidačního balíčku, který ve čtvrtek jako soubor opatření pro ozdravení státních financí představila vláda.
Vládní koalice ve čtvrtek představila úsporný balíček, který by měl ozdravit veřejné finance. Zástupci opozice však upozorňují, že změny zasáhnout zejména firmy a OSVČ.
Konsolidační balíček přinese zvýšení firemních daní, daně z „neřesti“ nebo daně z nemovitosti Zvýší se také odvody živnostníků a stát opětovně zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance.
„Nejvyšší soud má právo veta nad tím, kdo se stane jeho členem. Kneset se teď snaží změnit pravidla hry,“ hájí vládní reformu v Izraeli profesorka práva Talia Einhornová.
Čína hodlá pokračovat v otevírání svého trhu a reformách, včetně fiskálních reforem, jejichž součástí bude změna daní. Země se také bude stejně chovat k domácím i zahraničním firmám.
Irácká vláda schválila reformy premiéra Hajdara Abádího, které mají zrušit posty tří viceprezidentů a tří vicepremiérů. Další reformy pak mají omezit distribuci funkcí podle etnického a konfesionálního klíče. Neformální nepsaná dohoda v zemi například vyžaduje, aby byl prezidentem republiky Kurd, premiérem šíitský Arab a předsedou vlády sunnitský Arab.
Přibližně 100 tisíc lidí demonstrovalo po poledni v centru Prahy proti vládě. Jeden z největších protestů od roku 1989 zorganizovala Českomoravská konfederace odborových svazů a několik občanských hnutí. Demonstranti žádali zastavení reforem a demisi Nečasovy vlády.
Až nečekaně klidný byl rozhlasový Speciál Martina Veselovského po dnešní demonstraci Stop vládě. V nové budově Národní muzea v Praze debatovali ministr financí Miroslav Kalousek, předseda ČKMOS Jaroslav Zavadil, filosof Václav Bělohradský a ekonomický expert Aleš Michl.
Sociální demokracie chce podat stížnost k Ústavnímu soudu proti schváleným vládním reformám. Dnes prozradí podrobnosti. ČSSD tak bude pokračovat ve svém odporu proti zákonům, které se v parlamentu snažila zastavit několikadenní obstrukční debatou.
Vládě Petra Nečase se letos podařilo prosadit zdravotnickou, sociální, důchodovou a daňovou reformu. I přes odpor opozice a nesouhlas odborů. I v roce 2011 kabinet vsadil na úspory. Odpovídá tomu i rozpočet na příští rok.
17. listopad přinesl také demonstrace proti vládním reformám. V Praze daly svou nespokojenost najevo asi dva tisíce lidí. Akci namířenou proti opatřením Nečasova kabinetu svolalo sdružení ProAlt. Protestující se začali scházet už hodinu po poledni na Staroměstském náměstí, o dvě hodiny později zaplnili prostranství kolem jezdecké sochy svatého Václava.
Na italské politiky dnes začne přímo v Římě dohlížet Evropská komise. Její experti dnes přijedou do italského hlavního města, aby ohlídali, jak současná vláda prosazuje slíbené hospodářské reformy.
Několik stovek lidí protestovalo v Praze proti vládním reformám. Demonstrující se sešli na náměstí Republiky odkud se po úvodních projevech vydali před úřad vlády. Celá akce, na jejíž průběh dohlížela policie, se odehrála v poklidu. Průvod pouze na chvíli blokoval dopravu v místech kudy procházel.
V Hradci Králové začali jednat zástupci jednoho z největších odborových svazů. Odboráři KOVO zvažují zda se přidají k protestům proti vládním reformám.
Odboroví předáci budou s koalicí dál jednat o vládních reformách, ale zároveň chystají na léto protestní akce pro případ, že se jejich požadavky neuplatní. Po mimořádném jednání rady Českomoravské konfederace odborových svazů řekl šéf odborů KOVO Josef Středula. Odboráři jsou kvůli vládním návrhům reformních zákonů ve stávkové pohotovosti.
Zpěvem české hymny ukončili odboráři svou protestní akci a z horního konce pražského Václavského náměstí se již rozešli. Vláda podle nich nedokáže zabránit rozkrádání peněz z veřejných rozpočtů, nehledá konsensus s opozicí, sociálními partnery, ale ani s veřejností.
Odboráři se sešli v Praze na demonstraci proti vládním reformám. Zaplnili horní část Václavského náměstí. Z tribuny pod sochou svatého Václava promluvil k demonstrantům předseda Českomoravské komory odborových svazů Jaroslav Zavadil. První stovky odborářů dorazily k Domu odborových svazů už po desáté hodině. Další přijížděli zvláštními vlaky z Ostravy a Bohumína a objednanými autobusy z Plzně a dalších míst. Organizátoři očekávají až deset tisíc účastníků. Akce začala 5 minut před 12. hodinou. Pochod odborářů ze Žižkova na Václavské náměstí zastavil i dopravu.