„Je tam spousta minerálů, vitaminů. Kdo má zažívací problémy, tomu se doporučuje burčák, protože umí vyčistit střeva,“ říká Zdeněk Habrovanský ze Šlechtitelské stanice vinařské.
Znojmo se rozhodlo letošní ročník opět odložit kvůli obavám z šíření koronaviru na konci léta. Na akci pravidelně v polovině září přijíždí desetitisíce lidí.
Optický třídič umí podle ředitele vinařství v Drnholci vytřídit kuličky hroznů od listů, zbytků řapíků nebo peciček. Stroj rozezná i zralou bobuli od té nezralé.
1:53
Moravský Žižkov||Štěpánka Kadlečková|Zprávy z domova|Reportáž
Oproti předchozím letům s velkým předstihem začalo na jihu Moravy vinobraní. Vinaři hrozny díky teplému počasí sklízí zhruba o tři týdny dříve než obvykle.
Zákon brzdí začátek burčákové sezony. Prodávat se smí až od 1. srpna. Vinaři tak se sklizní hroznů ještě nezačali. A to i přesto, že bobule už jsou zralé.
Česká obchodní inspekce kontrolovala dodržování zákona na tradičních vinobraní v Mikulově a ve Znojmě. Při kontrolách zjistili, že 54 procent stánkařů porušilo zákon.
Sklizni hroznů na jihu Moravy přeje počasí. Bobule mají dostatek cukru, některým odrůdám ale chybí kyseliny. Jejich vyvážený obsah je přitom nezbytný pro to, aby vína chutnala, jak mají, a nekazila se. Vinaři proto musí do moštu i vína přidávat kyselinu vinnou nebo jablečnou.
Vinaři začali sklízet letošní úrodu hroznů. Na poslední chvíli ji po dlouhých vedrech zachránil déšť. Oproti předchozím rokům v bobulích rychleji ubývá kyselin a zároveň méně roste obsah cukru. Prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray odhaduje letošní ročník jako dobrý. Zároveň varuje před pokoutným prodejem burčáku.
Vinaři a zemědělci se o víkendu potkali na společné oslavě úrody na zámku Kačina u Kutné Hory. Letošní vinobraní a dožínky přilákaly na nádvoří, do parku i interiérů zámku stovky lidí z celé republiky. Kdo na Kačině nedržel v ruce skleničku, jako by tam ani nebyl.
Vinaři slaví novou úrodu vína. Vinobraní mají tento víkend ve Znojmě, Mikulově, Uherském Hradišti, ale třeba i na vinici sv. Kláry v Praze -Troji. Sklizeň raných odrůd už běží naplno, vinaři teď s obavami obracejí oči k obloze. Deště totiž kvalitu vína ohrožují. Přitom právě zářijové počasí je pro hrozny klíčové.
Kuks dnes patřil vinobraní. Tamní vinice byla obnovená už před deseti lety a právě pod jejími svahy se představily desítky moravských a českých vinařů. Už v jednu hodinu začalo po zdejším barokním schodišti téct víno a nabrat si mohl každý.
Vinařům na jihu Moravy začalo nejdůležitější období v roce, takzvané vinobraní. Doba, kdy se jejich celoroční práce zúročí nebo přijde nazmar. Sklízet začali dříve, než původně plánovali. Hrozny totiž po dlouhodobých deštích začínají plesnivět. Úroda vína tak bude nejspíše méně kvalitní.
Víno a burčák teče na tradičním Litoměřickém vinobraní proudem. Během prvního dne ho okoštovaly tisíce návštěvníků. Svátek vína odstartovala na Mírovém náměstí cimbálovka z Podještědí.
Produkční zahrady Pražského hradu jsou o tomto víkendu otevřené pro veřejnost. I dnes si lidé mohou mimořádně prohlédnout například skleníky plné orchidejí, gerber nebo anturií.
Už po osmé láká Pražský hrad návštěvníky na cimbálovku, ukázky scénického šermu nebo prostě jen na dobré víno. Návštěvníkům jsou navíc otevřeny jinak nepřístupné Produkční zahrady. Očekává se, že si je přijdou prohlídnout tisíce lidí.
Znojmo žije od pátku vinobraním. Největší slavnosti vína v zemi lákají lidi z celé republiky nejen na burčák a víno, ale i na bohatý kulturní program provázaný historií. Na každého návštěvníka dýchne v centru města dobová atmosféra.
Za vínem, burčákem, historií a bujarou zábavou můžete dnes a zítra zavítat do královského města Znojma. Začínají jedny z největších slavností vína v zemi - Znojemské vinobraní.
Možností navštívit vinobraní v Praze je celá řada. Koná se na Vinohradech, Pražském hradě či Kampě. Náměstí Míru se v pátek odpoledne změnilo ve stylové tržiště. Prodejci tu nabízejí například řemeslné výrobky, ale samozřejmě hlavně víno.
Večer bude na Pražském hradě slavnostně zahájeno letošní vinobraní. Vinaři předají Správě pražského hradu 400 lahví vína, vypěstovaného v hradních vinicích. Program pro veřejnost začne v sobotu dopoledne.
Vinaři letos čekají mimořádně kvalitní úrodu. Hrozny v Česku právě dozrávají, pěstitelé začali naplno sklízet tento týden. Letos se vinohradům vyhnuly plísně i další choroby, hroznům přeje i teplé počasí posledních týdnů.
V jihomoravských městech Mikulov a Znojmo začalo tradiční vinobraní. Obě slavnosti sklizně vinné révy nabízí návštevníkům vedle letošního burčáku i bohatý hudební program včetně historických průvodů.
Česká republika je ve světě známá především jako země výborného piva. V jeho spotřebě na hlavu se ostatně trvale drží na prvním místě. Ve srovnání s tím v konzumaci vína zaostává, s přibližně 18 litry ročně je daleko za třiceti litry průměru Evropské unie.
Tradice i rocková hudba provázely letošní vinobraní v Litoměřicích. Jeho dějištěm nebylo tentokrát jen historické centrum města, ale také Střelecký ostrov.
Na vinobraní do Mikulova nebo do Znojma? Tento víkend mohou zájemci stihnout obojí. V Mikulově začíná tradiční Pálavské vinobraní, kde letos bude první mistrovství České republiky v rozpoznávání vůní vína. Ve Znojmě je pak už tradiční městské historické vinobraní.
Moravští a čeští vinaři mohou dál doslazovat víno řepným cukrem. To je jeden z hlavních výsledků maratónu jednání o reformě trhu s vínem. Schůzka ministrů zemědělství členských zemí odpoledne skončila v Bruselu.