Otočit kohoutkem a nastavit sklenku. Na Kačině teklo místo vody z fontány víno
Vinaři a zemědělci se o víkendu potkali na společné oslavě úrody na zámku Kačina u Kutné Hory. Letošní vinobraní a dožínky přilákaly na nádvoří, do parku i interiérů zámku stovky lidí z celé republiky. Kdo na Kačině nedržel v ruce skleničku, jako by tam ani nebyl.
Hned po úvodních slovech prezidenta vinobraní Lukáše Rudolfského začalo víno i burčák téct proudem. Doslovně to platilo u fontány, do které letos organizátoři nalili 700 litrů červeného svatovavřineckého.
O tom, že je to skutečně víno, se na Kačinu přijela až z jižní Moravy přesvědčit i Marie s manželem. „Je dobré,“ pochvalovala si.
Na Kačinu si našli cestu známější i méně známí vinaři z Čech i Moravy. Lukáše Rudolfského těší, že prakticky žádného z nich nemuseli pořadatelé dlouho přemlouvat. „Jezdí v podstatě každý rok,“ upřesnil.
Zámek Kačina u Kutné Hory přivítal vinobraní. Na místě byl i reportér Michal Trnka
Kdo chtěl víno koštovat, mohl ocenit i praktické rady předsedy Cechu českých vinařů Jiřího Čábelky. Podle něj dokáže ocenit kvalitu vína jedině ten, kdo zná základní pravidla správné degustace:
„Lehce přivonět a pak se teprve napít. Když to mám v ústech, tak trošku protáhnu přes víno vzduch, ten pocit se tak umocňuje. Pak si to teprve můžu pořádně vychutnat.“
K dobrému vínu patří i kvalitní doprovodný program. Chybět proto nemohli ani na Kačině hezké písničky nebo soutěž v poznávání odrůd vína.
Vinaři se zemědělci obnovili na Kačině vinobraní a dožínky před třemi lety. Podle Lukáše Rudolfského bylo na co navazovat:
„Tuto tradici založil roku 1825 hned po dokončení zámku hrabě Chotek. My jsme chtěli navázat, připomenout lidem to, co tady původně bylo – zemědělství. A trochu ho pozvednou, sdružit místní producenty, ale i vinaře z Čech a Moravy.“
Letošní Vinobraní na Kačině je minulostí. Po krátkém odpočinku začnou ale pořadatelé připravovat další, v pořadí už čtvrtý ročník této akce.