Lékaři evidují průměrně 400 úrazů elektrickým proudem ročně, téměř polovina se týká dětí. Právě žákům 8. a 9. tříd a středoškolákům je určený nový projekt s názvem „Elektrický oblouk".
Nebezpečné jsou zejména skoky do neznámé vody. „Každoročně se opakují závažné úrazy hlavy či páteře kvůli nárazu na překážku pod vodou,“ sdělila Čechová.
Svaly menších dětí nejsou na tak velké skoky, jaké trampolína umožňuje, stavěné. „Dítě není zvyklé padat z takové výšky. Při dopadu se mohou stát úrazy končetin,“ upozorňuje Dominika Štefflová.
S trvajícím rizikem sucha plánují úřady výstavbu dalších vodních nádrží, většina z nich se však stále v nedohlednu. Tématu se věnuje pondělní regionální Deník. Více ve výběru u médií od Radiožurnálu.
Deník píše o nové soše svaté Korony na nádvoří zámku v Moravské Třebové. Právo píše o tom, že policisté po čtyřech letech trestního řízení obvinili vydavatele knih popírajících nacistické zločiny.
Dosud mohly firmy nabízející elektrokoloběžky v Paříži působit volně. Radnice chce jejich omezením stanovit strop pro množství koloběžek v ulicích, které je z evropského hlediska patrně rekordní.
Pracovních úrazů v Česku přibývá. Jen loni se na Státní ústav inspekce práce obrátilo okolo 45 tisíc lidí. Skoro polovina ze všech zranění přitom připadá na zpracovatelský průmysl.
Deset korun na den do Chorvatska, až 40 do Švýcarska. Vyrazit na dovolenou bez cestovního pojištění se může v případě úrazu prodražit až o statisíce. Evropský průkaz pojištění totiž nekryje vše.
Počet úrazů dětí vloni stoupl. Lékaři celkem ošetřili asi 560 tisíc zraněných dětí a mládeže, a to je asi o 8 tisíc víc než v roce 2014. Každoročně zhruba 30 tisíc z nich má vážné zranění a musí na operaci. Častěji se zraní chlapci, typicky při pádech a při dopravních nehodách. Nejrizikovější jsou letní měsíce, kdy je úrazů víc.
Letní dovolená nemusí být vždy úplně idylická. Obzvlášť, když se v zahraničí zraníte. Jen za první červencové dny už pojišťovny řešily stovky případů svých klientů. Většinou šlo o řezné rány a odřeniny, nejčastěji v Bulharsku a Řecku.
Úrazů při zimních sportech přibývá. Jen při lyžování v Alpách se každoročně zraní tisíce Čechů. Ošetření přitom může vyjít v cizině i na statisíce korun. Lidé, kteří vyráží za adrenalinem, by si měli dobře rozmyslet, jakou pojistku uzavřít.
Kvůli nedostatku personálu začínají omezovat svůj provoz nejen běžná oddělení, ale i specializovaná prestižní pracoviště. Jedním z nich je Spinální jednotka rehabilitační kliniky při Fakultní nemocnici v pražském Motole. Na oddělení, které se stará o ochrnuté pacienty po vážných úrazech míchy a páteře, totiž chybí zdravotní sestry. I když jim nemocnice nabízí peníze navíc, o těžkou práci se nehlásí.
Pražská střední škola podle soudu nenese odpovědnost za úraz chlapce, který se stal na školním výletě. Mladík i přes varování učitelky a instruktorů skočil do mělké vody a způsobil si vážný úraz, po kterém ochrnul. Nejvyšší soud nedávno vyhověl dovolání školy a žalobu chlapce zamítl. Student chtěl jako odškodnění 15 milionů korun.
Některá fitness centra, posilovny nebo sportovní studia stále častěji po klientech požadují, aby podepsali takzvané prohlášení o zodpovědnosti nebo bezpečnosti. Firmy se tím prý kryjí před případným sporem v případě, že by se člověk při pohybu zranil. Jenže podle právníků nemá takový dokument žádnou váhu a rozhodovat o případném odškodnění by musel až soud.
Nová pravidla umožňují lidem získat vyšší odškodnění za újmu na zdraví i bez soudů. Poškozený ale musí předložit posudek od vyškolených lékařů, kteří umí zdravotní stav podle nové metodiky posoudit. V praxi se to zatím neděje, vyškolených soudních znalců je totiž málo.
Za posledních pět let zemřelo kvůli úrazům skoro 700 dětí. To je tolik dětí, jako je v jedné základní škole, a tato čísla dlouhodobě neklesají. Každý rok se zhruba 30 tisíc dětí zraní tak vážně, že skončí v péči lékařů. Pojišťovny proto rozjíždějí preventivní programy, které počty zraněných dětí mají snížit.
Téměř každé druhé hřiště v České republice není pro děti bezpečné. Tvrdí to Sdružení českých spotřebitelů, které uděluje známky kvality. Ročně se přitom na prolézačkách a klouzačkách zraní téměř 3000 chlapců a dívek. I proto se na kontrolu hřišť zaměřuje také Česká obchodní inspekce. Každý rok provozovatelům udělí pokuty za desítky tisíc korun.
Ústavní soud dnes rozhodne o odškodnění ženy, která upadla na namrzlém chodníku. Případ několikrát řešil okresní, krajský i Nejvyšší soud. Nakonec žena náhradu nedostala a navíc musela zaplatit vysoké náklady řízení. Soudy podle ní porušily její právo na ochranu zdraví.
Pardubičtí kriminalisté rozpletli případ obřího podvodu s úrazovým pojištěním. Organizovaný podvod začínal u pojišťovacích agentů, kteří několik let fingovali nebo zkreslovali údaje o úrazech. Do případu jsou zapleteni i renomovaní lékaři a rehabilitační sestry. Celková škoda je 38 milionů korun.
Letní sezona na Šumavě horské službě oficiálně končí až v listopadu, už teď je ale jisté, že tam její členové opět zasahovali nejčastěji z celé republiky. Letos už evidují zhruba 450 zásahů, což je až třikrát více, než kolik řeší jejich kolegové v jiných horských oblastech republiky.
Nejúspěšnější paralympijský cyklista všech dob Jiří Ježek se po těžkém zranění vrátil do České republiky. Hendikepovaný sportovec, který 31. srpna spadl v hromadném spurtu na světovém šampionátu, se chtěl co nejdřív vrátit domů a to i navzdory obavám doktorů z dlouhého letu ze Spojených států.
V letních měsících přibývá dětských úrazů. Mezi ty nejčastější patří zlomeniny horních končetin. Děti si je nejčastěji přivodí při dynamických sportech a nejrůznějších hrách.
Po nočním incidentu v ostravské Stodolní ulici je ve velmi vážném stavu v nemocnici zpěvák Michal Hrůza. Utrpěl těžké poškození mozku a další prognóza je nejistá, uvedla mluvčí Městské nemocnice Ostrava Magda Otáhalová.
Zrekonstruované oddělení při Dětské nemocnici v Brně má pomoci předcházet úrazům. Takzvaná Nemocnice U Modrého hrocha se otevře na konci měsíce a nabídne nejen sedm upravených pokojů pro malé pacienty a jejich dospělý doprovod.