„Pedagogové by zejména chtěli snížit rozsah obsahu vzdělávání. Vnímají, že rozsah učiva je tak významný, že je omezuje v diferenciaci a individualizaci výuky,“ říká v rozhovoru Tomáš Zatloukal.
K dobrovolnému testování mohou školy podle ministerstva využít testy, které jim z plošného testování zbyly. Využívat je ale mohou jen pro žáky, protože za tím účelem byly nakoupeny z peněz fondů EU.
Na základních a středních školách už týden funguje nový systém vystavování žádanek na PCR testy pro potvrzení nákazy koronavirem. Současně varuje rizikové kontakty nakažených.
Událost potvrdil starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). Podle odborníků má nová varianta koronaviru omikron schopnost obcházet imunitu. Rychlá reinfekce je tedy možná.
„Mám pět variant, které budou do konce roku, a mám zhruba dvě, možná tři varianty, které budou platit od 1. ledna,“ řekl v úterý Válek v České televizi.
„Robert Plaga jednak připravil skvělou Strategii 2030+ české vzdělávací soustavy. A já bych chtěl na jeho práci navázat, protože mým úkolem bude právě tuto strategii začít realizovat.“
Nákup testů schválila v pondělí vláda. Využije k tomu peníze z Fondu solidarity Evropské unie. Podle ministerstva školství bude do konce února ve školách potřeba až 15,39 milionu antigenních testů.
„V kategorii dětí je stávající incidence nemoci mezi 700 až 900 případů na tisíc za sedm dní. To je obrovské číslo a je na zvážení, jestli školy na 14 dní neuzavřít,“ popisuje Marian Hajdúch.
Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch nevyloučil, že by se časem mohly testy ve školách opět zavést na lokální úrovni. Plošně bude dál platit nošení roušek ve společných prostorech škol.
V rámci preventivního screeningu ve školách se na nákazu koronavirem testovalo 67 896 žáků a 824 zaměstnanců škol. Výsledky testů pedagogických i nepedagogických pracovníků škol byly negativní.
Pro začátek: tři antigenní testy v průběhu dvou týdnů. Pokud se dítě neotestuje, nesmí odložit respirátor, ale účast na prezenční výuce mu bude umožněna. To samé ale nebude platit pro kroužky.
Všechny školy by měly zůstat otevřené a přijmout taková opatření, aby v nich hrozilo co nejmenší riziko nákazy koronavirem. V nově zveřejněné zprávě k tomu společně nabádají organizace OSN.
„Je to trochu trestání dětí za rozhodnutí rodičů. Zejména u mladších dětí, kde jde velmi často spíš o iniciativu rodičů, kteří nechtějí testování nebo ochranu úst,“ říká psycholožka.
Preventivní antigenní testování žáků a studentů se má konat 1. nebo 2. září a dále 6. a 9. září. Výjimku mají očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19.
Test nemusí absolvovat žáci a studenti, kteří mají ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělali onemocnění covid-19. První testování antigenními testy se uskuteční 1., 6. a 9. září.
Podle ministra zatím neexistuje finální dohoda. Předpokládá nicméně, že testování by se organizovalo „spíše v rámci škol“. Jasnou strategii chce připravit do konce června.
Návrh KSČM, aby novináři České televize a Českého rozhlasu zveřejňovali svůj majetek, dostal podporu ministerstva spravedlnosti. Česká pošta místo elektroaut nakoupí pro své zaměstnance elektrokola.
Rozhodnutí bylo jednomyslné, uvedla starostka Jitka Mejnková. Odvolaný ředitel Ivan Semecký je přesvědčen, že jednal správně, a je připraven se bránit.
Od pondělí 26. dubna se také obnoví praktická výuka ve středních školách a v posledních ročnících vysokých škol. O možném rozvolnění obchodů a služeb rozhodne vláda ve čtvrtek.
V týdnu se v seriálu Koronafocus věnovali redaktoři testování školáků, agresivní brazilské mutaci, upřesnili rozdíl mezi karanténou a izolací a shrnuli českou situaci kolem vakcíny Sputnik V.
Děti, které se vrátily do škol, uzavřely první týden výuky – testy absolvovaly dvakrát. Podle dat z pondělí odhalily nižší stovky nakažených žáků a zaměstnanců škol, kteří byli odesláni PCR test.
K samotestování na koronavirus budou žáci prvního stupně základních škol používat od pondělí dva typy testů. Jeden dostanou děti především v Čechách, druhý hlavně na Moravě.
„Nechci předjímat, ale tato věc může být na stole. Pokud vůbec, tak bychom to řekli v sobotu odpoledne. Protože to musí schválit vláda,“ uvedl Arenberger.
„Žádná normální banka jim na situaci, v jaké se oni nachází, nemohla půjčit. To znamená, že jsou ty závazky vůči nějakým spřáteleným osobám,“ říká ekonom.
Zástupci odborů vnímají současnou epidemickou situaci jako vážnou a namístě by podle nich bylo školy na nezbytně dlouhou dobu uzavřít. Na jak dlouho, by měli rozhodnou epidemiologové.
„Pan premiér má samozřejmě asi právo to zrušit, ale dojde k obrovskému poškození naší společnosti,“ řekla Radiožurnálu Monika Jírovcová, jednatelka firmy Tardigrad International Consulting.