Tasemnici liští, kterou šíří lišky svým trusem, může v lidech způsobit vzácnou nemoc echinokokózu. Diagnóza je obtížná, její neléčení může způsobit smrt.
Příznaky onemocnění se u lidí mohou projevit po pěti až 15 letech po infekci. Tasemnice se do lidského těla může dostat třeba konzumací lesního ovoce infikovaného liščími výkaly.
Už čtyři pacienty se vzácnou a smrtelnou liščí tasemnicí léčí infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě. V celé republice je přitom jen zhruba 30 zaznamenaných případů.
Objev českobudějovických parazitologů vzbudil zájem světových médií. V lososech z Aljašky objevili tasemnice, které se běžně vykytují až na druhé straně Tichého oceánu. Běžně tedy žijí u pobřeží Japonska a Ruska.
Někteří jihočeští vědci nosí v rámci výzkumu v těle tasemnici. Střevní parazité podle nich stimulují imunitní systém, a tak paradoxně mohou být lidskému tělu prospěšní. Unikátní výzkum má pomoci vyléčit lidi s Crohnovou chorobou a jinými střevními onemocněními.
Lidí, kteří mají v břiše nezvaného parazita – tasemnici bezbrannou – přibývá. Za poslední týden hygienici napočítali další čtyři nově nemocné. Všichni jsou opět z Opavska, kde už zdravotníci evidují celkem 13 lidí s potvrzenou nákazou. Pacienti, kteří potíže odhalili mezi prvními, už mají konečně k dispozici účinný lék. Museli na něj čekat zhruba čtrnáct dní, než preparát přivezli ze zahraničí.
Už osmi lidem z Opavska se ve střevech usídlila tasemnice bezbranná. U dalších dvou osob čekají doktoři na výsledky testů. V Česku totiž není lék proti tasemnici registrovaný, a tak ho lékaři musejí objednat a přivézt ze zahraničí. A potrvá to ještě nejméně týden.
U nezvykle velkého počtu lidí na Opavsku se objevila tasemnice. Krajští hygienici informovali, že se parazit vyskytl u šesti tamních obyvatel. Ti v prosinci udělali chybu, jedli syrové hovězí maso, přestože bylo určené k tepelnému zpracování.