Proti vypínání osvětlení jsou někteří obyvatelé. „Vadí mi to, protože když jdu občas po půlnoci a je na cestě sníh, tak se člověk může přerazit. Šetříme na nepravých místech“, říká jeden z nich.
Míra umělého osvětlení v noci podle Hladíka stoupá ročně téměř o deset procent a aktuálně více než 80 procent světové a více než 99 procent evropské populace žije v noci pod osvětlenou oblohou.
Česko chce v EU otevřít téma světelného znečištění, píše Mf Dnes. A stavební firmy jezdí pro materiál do Polska, téma Hospodářských novin. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V tisku se ve čtvrtek dočtete, že světelné znečištění se v Česku zhoršuje. Umělé osvětlení najdeme už téměř na celém území republiky. Vyplývá to ze zprávy ministerstva životního prostředí.
Testují na ní různé druhy lamp. Zájemci můžou svého favorita vybrat na místě pomocí mobilního telefonu. Cílem magistrátu je omezit světelný smog a ušetřit přírodu i peníze.
Satelity nesvítí, ale odrážejí paprsky Slunce. Čím jsou na oběžné dráze níž, tím je to světlo viditelnější. Podle jedné studie může světlo odrážené satelity jednou zastat až 10 procent noční oblohy.
„Došli jsme k tomu, že podíl poklesu světelného smogu je kolem 45 %, pokud všechna veřejná osvětlení zhasneme. A bylo velké překvapení, že to není víc,“ říká Baxant.
Světelné znečištění se dnes týká většiny obyvatel zemí vyspělého světa. Má dopady na naše zdraví, bezpečnost, životní prostředí a stojí mnoho peněz i energie.
Obyvatele nizozemského města Barneveld rozladilo rozhodnutí radnice vyměnit veřejné osvětlení natolik, že začali vidět rudě. Lampy tam totiž opravdu svítí nachovým světlem.
Hlasitá hudba, křik a hluk po 22. hodině rovná se rušení nočního klidu. Nově ale do výčtu přibude i obtěžování světlem. Ministerstvo vnitra to má v průběhu března zapracovat do metodiky pro obce.
Malou družici Maják vynesla v pátek na oběžnou dráhu ruská raketa Sojuzě-1A. Mezi astronomy budí "družička" velké kontroverze. Má se z ní totiž na čas stát třetí nejjasnější objekt na obloze.
Záři z polských skleníků u české hranice má omezit síť za dva miliony dolarů (asi za 48 milionů korun). Tuto informaci přinesl server iDnes, který se odvolává na místostarostu města Bogatyně. Problém světelného smogu na česko-polském pomezí už řeší místní úřady i ministři.
Světlo ze skleníků u polského města Turów nedaleko české hranice vadí i astronomům. Obávají se, že přijdou o první příhraniční rezervaci tmy v Jizerských horách, která je důležitá pro jejich pozorování. Přední český astronom Pavel Suchan dnes přišel za hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou (STAN) s tím, zda se světelným smogem politici mohou něco dělat. Podle Půty se připravují jednání s polskou stranou.
Se změnou zimního času na letní se prodlužuje den. Pražané tak méně svítí jak na ulicích, tak i v bytech. Přesto město intenzivně ozařují lampy, světla domů, z průmyslů a také dopravy. Společně tvoří takzvaný světelný smog, který může narušovat spánek, škodit pracovníkům na noční směně nebo zvířatům.
Večerní osvětlení sjezdovek v Krkonoších vadí zvěři. Ukazuje to dvouletý výzkum studentů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Například v Německu a Rakousku je noční svícení na území národních parků zcela zakázané.
Velké reklamní poutače, neony, světla aut nebo veřejné osvětlení způsobují takzvaný světelný smog. Jak velký je, mohou pomoci zjistit i jednotlivci. Stačí, když ve stejnou noční dobu budou sledovat konkrétní souhvězdí. K této celosvětové akci nazvané Globe at night se připojilo i Česko.
Dnes začíná další etapa celosvětového monitoringu světelného znečištění. V Česku se do něj může zapojit prakticky kdokoli - stačí hodinu po západu slunce najít na obloze souhvězdí Oriona a Lva a spočítat okem viditelné hvězdy. Pozorovací protokol a další instrukce jsou na webu brněnské hvězdárny, která je jedním z garantů akce.
Míst na planetě, kde je možné spatřit přirozenou tmu, rychle ubývá. Na dnešek připadá ‚Světová noc ochrany noční oblohy,‘ která má upozornit na negativní dopady takzvaného světelného znečištění.