Komunistickou a vojenskou minulost Petra Pavla využívá Andrej Babiš k snižování voličské podpory soupeře. Tato taktika je ale riskantní a nemusí se Babišovi vyplatit.
Historik říká: „V posledních letech se daří historikům mýty vyvrátit. Ukázalo se, že za neúspěchy vojáků z českých zemí sloužících v rámci rakousko-uherské armády stála kombinace několika faktorů.“
Zlo je pro něj komunismus. „Je to zločinný režim, která je založený na lži a zlu. Je mi zle ze všech současných snah přesvědčit mě, že jsem se měl za komunismu dobře. Ne, měl jsem se velmi špatně.“
Byla to anabáze, prohlásíme o cestě ztížené četnými překážkami, o složitém vojenském tažení, zpravidla ústupovém, o komplikovaném jednání na úřadě. Typické je, že přes všechna úskalí dopadne dobře.
Český rozhlas vůbec poprvé připravil všechny čtyři díly Švejka. Jde o historicky první kompletní nahrávku slavného humoristického románu Jaroslava Haška. Načetl jej Oldřich Kaiser.
Sochař Albert Králiček již téměř dokončil sochu Josefa Švejka, která v květnu ozdobí náměstí v Kralupech nad Vltavou. Už chybí jen drobné úpravy a patina. Bronzová postava v životní velikosti se podobá herci Rudolfu Hrušínskému.
Známý příběh z Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka má dnes premiéru v divadle Husa na provázku. Inscenaci Mein Švejk režíruje Jan Antonín Pitínský, který v brněnském divadle pravidelně hostuje. Inspiraci čerpal z románu Jaroslava Haška i z jeho pokračování napsaného Karlem Vaňkem. Osm herců ztvární víc než 30 postav.
Zdá se, že Rusové mají stále rádi nejslavnější postavu, kterou vytvořil český spisovatel Jaroslav Hašek - dobrého vojáka Švejka. V povolžské Samaře mu odhalili bronzovou sochu. Váží tři metráky a je vysoká téměř dva metry.
Román Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka pro Český rozhlas Vltava nově načetl herec Oldřich Kaiser. Dvacetidílný seriál má premiéru právě dnes.
Osudy dobrého vojáka Švejka, řada povídek a také rozsáhlá novinářská činnost - takový je literární odkaz Jaroslava Haška. Zachytil v nich spoustu věcí ze svého života, který by vydal za dva jiné. Jaroslav Hašek se narodil 30. dubna 1883 - tedy přesně před 130 lety.
Hlava připomínající spisovatele Jaroslava Haška stojí na louce nedaleko Lipnice nad Sázavou. Osmnáctitunový žulový monument, který nese název Hlava XXII., vytvořil sochař Radomír Dvořák ke 130. výročí Haškova narození.
Stovky lidí dnes zamířily do Lipnice nad Sázavou. Už po čtyřiapadesáté se v amfiteátru v podhradí odehrává festival plný divadel, recese a humoru Haškova Lipnice. Na divadelních prknech rozehrávají divadelní soubory dílo Jaroslava Haška, potomci bohémského spisovatele rozdávají autogramy, dospělí ochutnávají regionální piva.
Dnes je to 90 let od vydání románu V zázemí, tedy prvního dílu Osudů dobrého vojáka Švejka za první světové války. Dílo, kterým se proslavil spisovatel Jaroslav Hašek, je živé dodnes a do velké míry ovlivnilo českou společnost. Švejk má také miliony příznivců po celém světě.
O víkendu se v metropoli polské Haliče - ve městě Przemyślu - konaly velké švejkovské manévry. Jejich součástí byla konference švejkologů a odhalení pomníku Josefu Švejkovi. Tato akce je dílem Společnosti přátel dobrého vojáka Švejka, který se v Polsku těší mimořádné popularitě.