Haškův Švejk slaví 90. narozeniny
Dnes je to 90 let od vydání románu V zázemí, tedy prvního dílu Osudů dobrého vojáka Švejka za první světové války. Dílo, kterým se proslavil spisovatel Jaroslav Hašek, je živé dodnes a do velké míry ovlivnilo českou společnost. Švejk má také miliony příznivců po celém světě.
Čtyřdílný humoristický román je přeložený do 54 jazyků, několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný. To samo o sobě svědčí o velké popularitě vojáka Švejka. Perličkou jsou úchvatné ilustrace Josefa Lady. Jen smrt zabránila Haškovi dílo dokončit.
Jaroslav Hašek byl prototypem bohéma 20. století. Ve chvíli, kdy se začal živit čistě psaním a svými texty, začal také holdovat alkoholu. Josef Švejk byl vzorem hospodského popíjení piva.
O Švejkovi i jeho autorovi jsme v Dopoledním Radiožurnálu mluvili s redaktorem Nikolou Bojčevem.
A pro inspiraci takového štamgasta nemusel Hašek chodit daleko. Mnohé hodiny sám proseděl nad půllitrem nebo i sklenkou něčeho ostřejšího. Tomu prý udělal přítrž až stranický zákaz pití.
Švejkovina je termín, který se v českém slovníku už usídlil natrvalo. Například příměr ‘ty jsi blbej jako Švejk‘ je docela hojně užívaný. K dokonalosti celou myšlenku dovedl Rudolf Hrušínský ve filmových zpracováních Osudů dobrého vojáka Švejka.
Švejk má příznivce po celém světě
Haškovy knihy o Švejkovi už třeba vyšly čínsky, arménsky, vietnamsky, další překlad letos vznikne v Chorvatsku nebo v Sýrii.
Že se u Švejkových příběhů baví celý svět, potvrzuje například i Maďar Lázslo Kováč, o kterém lze bez nadsázky mluvit jako o švejkologovi, když v maďarštině Radiožurnálu čte a překládá jednu pasáž z knihy:
Haškův Švejk vyšel v mnoha překladech. Podrobnosti v příspěvku Daniela Burdy v Ranním Radiožurnálu.
„To je ta okřídlená věta, když Švejk mluví s Vodičkou a poznamenává, že také ne každý Maďar může za to, že je Maďar a Vodička se zlobí, že jak to že nemůže, když může, že je to hloupost.“
Oblíbené jsou osudy Švejka také například v Arménii. Nedávno z arménského překladu v Lipníku nad Sázavou četl švejkolog Armén Alexandr Perichanian. Připomněl hlavně památnou větu: „... tak nám zabili Ferdinanda paní Milerová.“
Ani v Česku obliba Švejka neupadá. Pražská knihovna má teď rozpůjčovaných přes 130 svazků a kdyby počítač požádala o seznam všech dosavadních výpůjček, systém by asi zkolaboval.