„Nedokážu si představit, že bych se do Izjumu vrátila. Měla bych pocit, že bydlím na hrobě své maminky a svých blízkých,“ popisuje pro iROZHLAS.cz Tetjana Pryvalichinová.
„Nemohli jsme bojovat s lidmi, kteří měli na sobě škrtidla. Museli jsme čekat na nové lidi, kteří by nahradili zraněné,“ popisuje voják situaci, kdy velká část skupiny byla zraněná.
„Myslím, že uherskohradišťská věznice je svým způsobem a ve velkých uvozovkách Osvětimí našeho komunismu,“ říká učitelka, která přivedla své žáky k natáčení dokumentu s pamětnicemi.
„Ještě jednu noc tam a můj mozek by to nevydržel. Myslím, že smrti jsem se už nebála,“ píše Nadija Suchorukovová. Server iROZHLAS.cz přináší její svědectví o útěku z Mariupolu.
Saša je spolupracovníkem Lékařů bez Hranic a v jihoukrajinském přístavním městě strávil tam celý život. Na rozdíl od desetitisíců jiných se mu z obklíčeného města podařilo utéct.
Albina Feofilaktová žije v Česku. Na Ukrajině má ale rodinu i přátele, se kterými je v neustálém kontaktu. A to na obou stranách konfliktu. Rodina v Kyjevě tráví noc ve sklepě, v Doněcku je klid.
Praha/Kábul||Lenka Kabrhelová, Pavel Vondra, Zuzana Kubištová|Zprávy ze světa|Vinohradská 12
Ve Vinohradské 12 se ohlížíme za hlavními tématy roku 2021. Svědectví dvou Afghánců, kteří se s námi spojili během vyhrocených srpnových dnů, připomínají dramatické dopady stažení koaličních vojsk.
Ve Vinohradské 12 přinášíme svědectví dvou Afghánců, jedné ženy a jednoho muže, kteří spolupracovali se zahraničními organizacemi a mají důvod se bát o svůj život i osudy svých nejbližších.
„Samotný moment srážky se popisuje hrozně těžko. Najednou je to chaos. Praskají okna, lidé křičí, objevuje se kouř,“ popisuje svědkyně chvíle poté, co se srazily dva vlaky na Domažlicku.
Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se zastal řidiče, kterého úřady uznaly vinným z toho, že za jízdy telefonoval. Podle ombudsmana úřady rozhodly jen na základě svědectví policistů.
Vyšetřovatelům se po třech měsících podařilo vyslechnout horníka, který pracoval na místě důlního neštěstí ve Stonavě na Karvinsku. Zraněný muž má popáleniny na 65 procentech těla.
Loupež se stala v ulici Na Pěšině po sedmé hodině večer. Žena tlačila koloběžku, přičemž k ní cyklista přijel, strhl tašku z řídítek a ujel směrem do Kobyliské ulice.
Dívka utrpěla těžké zranění po pádu z osmimetrové výšky 5. ledna. Na čtyřsedačkové lanovce s ní jela nahoru babička. Také si k nim přisedl cizinec, který se policii před týdnem přihlásil.
Útok ve francouzském městě Nice, který si vyžádal nejméně 84 obětí, popisují svědci jako masakr a chaos. Na ulici ležela spousta těl lidí sražených kamionem. Jeho řidič najel do davu oslavujícího státní svátek na výročí dobytí Bastily. Z vozu následně vystoupil a začal střílet.
Za křivou výpověď nebo nepravdivý znalecký posudek soudy čím dál častěji rozdávají tresty. Jen za prvních sedm měsíců potrestaly už přes 120 lidí, ve většině případů odešli od soudu s podmínkou. Vyplývá to z oficiálních čísel ministerstva spravedlnosti.
Pamětníků, kteří zažili válku nebo první léta totality, ubývá. A aby jejich vzpomínky na důležitá období dějin zůstaly zaznamenané, navštěvují je teď žáci základních škol, kteří s nimi točí rozhovory. Do projektu s názvem „Příběhy našich sousedů“ se zapojily školy napříč Českou republikou. Teď se přidaly základní školy v Praze 7.
Kvůli objasnění tragické nehody školního autobusu přijedou do Belgie policejní vyšetřovatelé ze Švýcarska. Svědectví 24 cestujících, kteří nehodu v dálničním tunelu přežili, mají přispět ke zjištění příčin neštěstí.
Centrum vizuální historie Malach při matematicko-fyzikální fakultě v Praze slaví rok své existence. Buduje archiv obrazových zpovědí lidí, kteří přežili holocaust. Je součástí databáze více než padesáti tisíc unikátních svědectví, která má v Evropě tři přístupová místa. Praha je jedním z nich, databáze obsahuje pět stovek záznamů v češtině.
Na libanonské ambasádě v Praze se přihlásil muž, který prý má důkazy o pět let staré vraždě bývalého libanonského premiéra Harírího. Představil se jako bývalý důstojník izraelské armády a Libanonce požádal o azyl. Napsal to bejrútský deník ad-Dijár a Českému rozhlasu to také potvrdily libanonské diplomatické zdroje.