Součástí manuálu je i doporučení kamene a typografie. „Má to být pomoc lidem, kteří v tu chvíli asi chtějí řešit trochu jinou věc než to, jak popsat náhrobní kámen,“ popisují architekti.
Nejvyšší správní soud zamítl žádost letiště na přiznání odkladného účinku kasační stížnosti. Tu podalo letiště společně se Středočeským krajem a Ředitelstvím silnic a dálnic.
Tzv. úsek 519 je jednou ze čtyř částí pražského vnějšího okruhu, které zbývá dostavět. Předpokládaný termín zahájení stavby je rok 2024 a dokončení 2028.
Před 40 lety spadlo v pražském Suchdole nedaleko ruzyňského letiště jugoslávské letadlo. Při leteckém neštěstí zahynulo 79 lidí, převážně Čechoslováků. Jednačtyřicet cestujících tehdy přežilo, zejména díky rychlému zásahu záchranářů. Přesné příčiny nehody nejsou dodnes jasné. Dva Liberečané se teď snaží na simulátoru tuto nejhorší leteckou tragédii na českém území objasnit.
Z Dejvic do Suchdola míří v pracovních dnech zhruba deset tisíc studentů na zemědělskou univerzitu. K tomu je třeba připočíst další stovky místních cestujících. Autobusy jsou tak hlavně v ranní a odpolední špičce nacpané k prasknutí a kvůli kolonám mají často zpoždění. Problém by pomohlo vyřešit zavedení tramvajové tratě, které ale vzhledem k poloze Suchdola není jednoduché.
Pokoje palestinské rezidence v pražském Suchdole včetně místnosti, kde po výbuchu trezoru zemřel velvyslanec Džamal al Džamál si dnes prošly desítky lidí. Při dni otevřených dveří chtěla palestinská delegace představit nové sídlo ambasády, ale také sousedy ubezpečit o tom, že jim už žádné nebezpečí nehrozí.
Žádné zbraně ani výbušniny už na ambasádě nejsou, prohlásili zástupci palestinské delegace na mimořádném zasedání zastupitelstva v pražském Suchdole. Setkání svolal starosta Petr Hejl, aby se místní od Palestinců i policie dozvěděli více o lednovém výbuchu a bezpečnostní situaci v okolí velvyslanectví. Starosta ani místní ale s reakcí Palestinců spokojeni nejsou. Policie proto alespoň slíbila posílit hlídky.
Zastupitelé pražského Suchdola se dnes v šest večer sejdou se zástupci policie a ministerstva zahraničních věcí, aby vyhodnotili bezpečnostní situaci po lednovém výbuchu v rezidenci palestinského velvyslance. Chtějí záruku, že ambasáda nebude rizikem.
Palestinská strana připravuje vysvětlení k výbuchu v rezidenci svého velvyslance v pražském Suchdole a nálezu neregistrovaných zbraní. Reagovat bude i stanovisko českého ministerstva zahraničních věcí, podle něhož Palestinci porušili Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích.
Městská část Praha-Suchdol požaduje po ministerstvu zahraničí přemístění palestinské ambasády mimo své území. Radním vadí, že diplomaté v budově přechovávali zbraně a výbušniny. Při středeční explozi tam zemřel palestinský velvyslanec Džamál al-Džamál. Ministerstvo zahraničí vpodvečer uvedlo, že obavy obyvatel sdílí a je připraveno o situaci jednat.
Policisté už umožnili vrátit se evakuovaným obyvatelům pražského Suchdola do svých domovů. Pryč museli kvůli výbuchu v bytě palestinského velvyslance Džamála al Džamala, který svým zraněním podlehl.
3:55
|Jana Zemanová, Martin Karlík, Marína Dvořáková, Michaela Vydrová, bre|Zprávy z domova
V bytě palestinského velvyslance Džamála al Džamala v Praze 6 došlo dnes před polednem k výbuchu. Diplomat byl s vážným zraněním převezen do Vojenské nemocnice ve Střešovicích. Není však v ohrožení života. V Internacionální ulici v Suchdole zasahují hasiči a pyrotechnik. Ulice je uzavřená, policie odklání dopravu.
Za druhé světové války bojoval proti nacistům a komunisté ho za to po roce 1948 poslali na dvacet let do vězení. Hrdinství a zásadové postoje generálmajora Rudolfa Pernického připomíná ode dneška pomník z mrákotínské žuly v pražském Suchdole.
Patřil mezi největší válečné hrdiny. Za svou vlast byl připravený položit vlastní život. Osud to ale nakonec zařídil jinak a tak generálmajor Rudolf Pernický zemřel v požehnaném věku 90 let. Své rodné zemi přesto obětoval mnohé - zdraví, svobodu, rodinné štěstí.
Na okraji Prahy se před 38 lety zřítilo jugoslávské dopravní letadlo. V husté mlze narazilo do skal v Suchdole nad údolím Vltavy. Při nejhorším leteckém neštěstí v české historii zahynulo 79 pasažérů.
Před obchodem, na autobusových zastávkách i před budovou úřadu městské části Praha Suchdol můžou lidé už několik týdnů narazit na růžová kola. Slouží všem. Stačí se jen zaregistrovat a získat číselný kód k zámku, který je také v růžové barvě.
Třicátý říjen je v historii letectví zapsán jak datum nejtragičtější katastrofy na území Československa. V roce 1975 se v Suchdole nedaleko ruzyňského letiště zřítilo dopravní letadlo se 120 lidmi na palubě. I díky excelentní zásahu záchranářů přežilo 41 z nich.
V Praze se otevírá zrekonstruovaná a prodloužená tramvajová trať v Podbabě. Úsek vedoucí třídou Jugoslávských partyzánů prošel kompletní rekonstrukcí, dráha je zatravněná a zakončená o 400 metrů dál novou smyčkou. Na nové konečné ale zatím chybí návaznost na železnici, kvůli které se tramvaj prodlužovala.
Nová ranvej na ruzyňském letišti zatím nebude. Nejvyšší správní soud (NSS) dnes totiž zrušil část územního rozvoje Prahy, která s výstavbou v Ruzyni počítala. Hlavní město prý nedostatečně řešilo, jaký bude mít nová stavba vliv na životní prostředí. Rozhodnutí uvítala městská část Suchdol. Kdyby se ranvej postavila, mělo by to podle starosty Suchdola Petra Hejla nedozírné následky.