Na českém předsednictví v Radě Evropské unie loni pracovala šedesátka mladých stážistů. A část z nich našla v Bruselu další uplatnění, často přímo v evropských institucích. Kde vidí svoji budoucnost?
Farský odletěl před týdnem na stáž do USA. Pokud se právnické řešení nenajde do týdne, bude Farský muset přiletět, dodal ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Kvůli nedostatku zaměstnanců firmy nabírají na práci studenty. Lákají je na stáže nebo takzvané trainee programy. A nenabízejí už pouze získání zkušeností, ale čím dál častěji také peníze.
Praktičtí lékaři v září možná protestně zavřou na den své ordinace. Oznámilo to Sdružení praktiků. Kritizují nízké platby za práci lékaře a nesouhlasí s povinnými službami v nemocnicích. Právě to chce část poslanců prosadit do zákona o vzdělávání lékařů a navrhuje pravidelné stáže v nemocnicích pro všechny ambulantní specialisty.
Prestižní stáž na univerzitě London School of Economics získala redaktorka Českého rozhlasu Kamila Varadzinová. Zvítězila v soutěži Evropské vysílací unie se svým projektem použití volební kalkulačky coby přidané hodnoty volebního zpravodajství. Právě tomuto tématu se věnovali účastníci jednoho z panelů mediální konference v Londýně.
Evropská komise chce zlepšit situaci stážistů a stážistek. Lidé na stážích si podle Bruselu zaslouží větší práva nebo třeba naději na zisk stálého zaměstnání. Komise proto předložila návrh doporučení, jaká pravidla pro stáže by měly země Evropské unie přijmout.
Několik nevidomých z celého Česka si mohlo vyzkoušet práci ve významných tuzemských společnostech. Projekt Pět statečných pro ně připravila Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky. Z dvacítky uchazečů bylo do pilotního projektu vybráno pět zájemců. Jeden z nich teď končí týdenní stáž v jednom z plzeňských bankovních domů.
Do liberecké nemocnice přijíždějí na stáž stovky studentů z celého světa. Jde o ojedinělou možnost nahlédnout na všechna oddělení, poznat lékařskou praxi, získat teoretické znalosti i praktické zkušenosti. Liberecký kraj je jediným ze tří míst na světě kromě Thajska a Tanzánie, kde se taková stáž poskytuje.
Fotbalový trenér Ivan Hašek mohl vyrazit na třetí asijské angažmá v řadě. Po týmu Al Ahli ze Spojených arabských emirátů a saudskoarabském Al Hilálu se o něj ucházel japonský klub JEF United Ičihara, ve kterém dříve působil jako hráč. Hašek ale odmítl.
Pro absolventy škol je těžké najít si práci, když nemají praxi. Situaci jim má pomoci vyřešit projekt s názvem Stáže ve firmách. Pořádá ho Fond dalšího vzdělávání, který je příspěvkovou organizací ministerstva práce a sociálních věcí. Program běží už tři měsíce a přináší první výsledky.
Nezaměstnanost mladých lidí v Evropské unii je problém hlavně jihoevropských zemí, absolventi škol ale mají někdy problém najít práci i v západní a střední Evropě. Případně jim konkurují mladí absolventi škol pocházející z jihu Evropy. Evropská komise se snaží rozšiřovat programy zahraničních stáží. Za některé z nich platí firmám Evropská unie.
Větší šanci absolventům na trhu práce by měl zajistit projekt s názvem Stáže ve firmách v rámci operačního programu Evropské unie Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Hlavním cílem je pomoci sehnat práci lidem těsně po studiích.
Ústavy Akademie věd budou i nadále otevřené pro středoškoláky. Během posledních dvou let se na jejích pracovištích vystřídaly dvě stovky stážistů a podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše projekt zvyšuje zájem o přírodovědné i technické obory u mladých lidí. Otevřená věda proto bude pokračovat i příští rok.
Zahraniční firmy začínají být pro české studenty výzvou. Nabídku pracovní stáže v programu Erasmus už využilo přes 2000 českých vysokoškoláků. Za hranice se nejčastěji vydávají budoucí technici a lékaři.
Evropská komise zatím nechává Turecku své brány zavřené, pootevírá je ale aspoň tureckým úředníkům. Země, která dlouhodobě usiluje o členství v Evropské unii, vyšle v nejbližší době do Bruselu až osm svých zástupců. Ti tam budou v rámci stáže pracovat jako političtí experti.
Lidé, kteří by chtěli pracovat v institucích Evropské unie, se dnes mohou dozvědět užitečné informace. Institut pro evropskou politiku Europeum pořádá v Praze seminář o práci a stážích v těchto orgánech.
Až tři tisíce českých lékařů by mohly od března příštího roku změnit zaměstnavatele a odejít za prací do Německa a Rakouska. Jde především o mladé lékaře, kteří nejsou spokojení s platovými podmínkami v českých nemocnicích. S každým jedním čerstvě vystudovaným lékařem přitom odchází do zahraničí také milion korun, které stát během šesti studijních let investuje do studenta medicíny. Alespoň takovou částku odhaduje děkan I. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima.